Udělejte jednu klíčovou věc s pračkou a nikdy nebudete muset volat mechanika. Je snadná, zvládne ji kdokoliv
Jestliže se vaše pračka netočí a voda v bubnu zůstává i po ukončení pracího procesu, je třeba odhalit příčinu. Tou bývá ucpaný filtr.
Pokud se pračka přestane točit a odmítá vypouštět vodu z bubnu, obvykle hned myslíme na poškození čerpadla (nebo jiného aktivně pracujícího dílu) a voláme opraváře. Ale ještě předtím bychom měli zkontrolovat filtr vypouštěcího čerpadla. Ucpání filtru je totiž jednou z nejčastějších příčin výše zmíněných problémů. Může se totiž doslova zaplnit špínou, která připomíná bahno. A přes tu voda zkrátka nepronikne.
Jak často čistit filtr pračky
Rozhodně to není právě nejpříjemnější činnost, ale měli bychom ji provádět pravidelně. Filtr v pračce je totiž jedním z jejích nejdůležitějších prvků. Dokáže zachytit mnoho hrubých nečistot ještě předtím, než by se mohly dostat do odtokové hadice a ucpat ji (což vyžaduje mnohem náročnější čištění, než pouhé vyjmutí filtru). Čas od času je tedy dobré jeho kondici zkontrolovat – a to nejlépe každý měsíc (podle intenzity praní).
Správná péče prodlouží životnost vaší pračky, ale také celkově zlepší kvalitu praní díky tomu, že voda nebude v bubnu zůstávat déle, než je nezbytně nutné. Navíc čím déle se čištění filtru vyhýbáme, tím obtížnější později tento úkon bude, a to kvůli nahromaděným nečistotám. Je tedy vždy lepší sázet na prevenci, než později řešit nepříjemné následky naší lenosti.
Jak vyčistit filtr v pračce
Obvykle ho najdeme na boku spotřebiče. Bývá uschován pod speciálním krytem s nakreslenými šipkami nebo jiným obdobným symbolem, který vám naznačí, jakým směrem se otevírá a uzavírá. Pokud máte doma jiný typ pračky a nemáte tušení, kde by se mohlo toto nezbytné příslušenství nacházet, podívejte se do příručky. Ale víčko neotevírejte jen tak – připravte si ručníky nebo misku pro zachycení přebytečné vody.
A jak tedy postupovat? Připravte si asi 10 minut času a chuť se trochu umazat (vždycky to můžete vyřešit rukavicemi).
- Vypněte přívod vody do pračky.
- Okolo pračky rozložte ručníky a osušky.
- Otevřete kryt filtru pračky.
- Sejměte víčko z hadice a přebytečnou vodu vylijte.
- Vraťte víčko zpět.
- Odšroubujte filtr (obvykle proti směru hodinových ručiček).
- Odstraňte všechny nečistoty a propláchněte ho pod studenou vodou.
- Vraťte filtr zpět a víčko opět zajistěte.
- Zkontrolujte, že se buben pračky točí.
- Vše je hotovo a můžete začít prát.
Další dobré tipy na údržbu pračky
Trápí vás nepříjemný zápach, který se z tohoto spotřebiče line? Problém může být v gumovém těsnění, za kterým zůstává voda a další nečistoty. Po každém praní proto tato místa pečlivě vytřete. Zápachu se zbavíte rychleji, pokud do přihrádky na prací prášek nalijete ocet a zapnete ten nejdelší a nejteplejší prací cyklus. A přihrádku na prací prostředky vyčistíte jednoduše tak, že ji na půl hodiny naložíte do vody s octem. Vyzkoušíte to také?