Stálice i moderní okrasné zelí udělají na hrobě velkou parádu
adbz.cz » Hobby » Přežijí i mrazy a na hrobě udělají parádu: Vřes je dobrou volbou, okrasné zelí se ale stává trendem číslo 1

Přežijí i mrazy a na hrobě udělají parádu: Vřes je dobrou volbou, okrasné zelí se ale stává trendem číslo 1

Kromě již typických chryzantém a vřesu můžete zvolit neokoukanou variantu ozdoby hrobu v podobě okrasného zelí. Nízké teploty mu svědčí.

Okrasné zelí
Zdroj fotografie: Piqsels

Ač si na blízké osoby, které již nemohou být s námi, jistě vzpomenete často, jen málokdo chodí s pravidelností na hřbitov. Oproti tomu jsou ale Dušičky, tedy den, kdy si připomínáme všechny zesnulé, ideální příležitostí, jak si uctít jejich památku. A vyvstává otázka, jakou dekoraci na hrob položit, aby vydržela co možná nejdéle. Pokud stejně jako já neholdujete umělým květinám a ozdobám, nabízí se několik dalších možností, které vypadají velmi pěkně.

Jak se starat o hrob

O celý hrob je nutné pravidelně pečovat. Nedávno jsme například na adbz radili, jak správně čistit pomník podle materiálu. Tím ale práce nekončí. Samozřejmě chcete milované osobě vytvořit hezké místo posledního odpočinku a k tomu účelu jsou ideální květiny. Těmi můžete hrob ozvláštnit. Pokud se ale chystáte květiny či nízké keře zasadit, rozhodně si připravte půdu v kombinaci s kompostem, jak doporučuje web Penn Live, aby se zde vůbec nějaké rostlině dařilo.

Výběr rostlin je čistě na vás, často se ale zohledňuje například i preference zesnulého. Kromě toho ovšem volte i takové rostliny a keře, jež nevyžadují časté pletí, čemuž můžete zabránit vysypáním mulčovací kůry. Rozhodně také není vhodné vysazovat například strom či keř, který v budoucnu hodně vyroste, informuje web Gardening Know How. Není žádoucí, aby rostliny překračovaly pomyslnou hranici vašeho hrobu a zasahovaly do okolních míst posledního odpočinku. „Ideální je mateřídouška, levandule, či dobromysl,“ radí paní Helena S., zahradnice z Loučky.

Okrasné zelí je velmi dekorativní

Je zvykem nosit na hrob již klasické a nepostradatelné chryzantémy, které jsou bohatě kvetoucí a krásně barevné, v šedivém podzimu tak vypadají velmi pěkně. Jejich nevýhodou ovšem je, že nesnáší příliš nízké teploty, při kterých blednou, a s prvním mrazem prakticky ihned zvadnou. Oproti tomu je ideální volbou vřes. Drží si stále stejnou barvu, velmi dobře snáší i sucho a mráz, a pokud ho donesete v květináči, můžete ho potom na hrob i přesadit. Aby se ale vřesu dobře dařilo, potřebuje kyselou půdu, o čemž jsme na adbz také psali.

Růžový vřes
Zdroj fotografie: Piqsels
Vřes je na hrob optimální, velmi dobře snáší sucho i mráz

Pokud cítíte, že je čas na změnu, rozhodně vezměte v potaz i okrasné zelí (Brassica oleracea). Je skvělou volbou, protože na rozdíl od jiných rostlin mu nízké teploty velmi svědčí a začíná se nápaditě vybarvovat až s teplotami pod 10 °C. Bez problémů zvládne teploty do -10 °C, a na hroby je tedy ideální, často vydrží až do jara. Vypadá velmi dobře samo o sobě, ale i v kombinaci s jinými rostlinami, jako jsou například jiřiny, lilie či karafiáty.