Vystihněte správný čas na prořezávání hortenzií | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Tohle skoro nikdo neví, a tím si komplikuje péči v roce 2023. Některé hortenzie se totiž prořezávat musí a jiné naopak nesmí

Tohle skoro nikdo neví, a tím si komplikuje péči v roce 2023. Některé hortenzie se totiž prořezávat musí a jiné naopak nesmí

S koncem léta pomalu končí i úrodné a plodné období naší zahrádky. Týká se to i okrasných květin a keřů, které pomalu odkvétají a je třeba je připravit na zimu.

prorezavani hortenzii
Zdroj fotografie: iStock

Hortenzie jsou oblíbeným okrasným keřem často zdobícím české zahrádky. Tato okrasná dřevina je tak žádána pro svou záplavu nádherných barevných květů, ze kterých se můžeme těšit po dlouhou dobu. Keř hortenzií bývá většinou většího vzrůstu a potřebuje kolem sebe dostatek místa. Skvěle se ale hodí na jakékoliv prázdné místo v zahrádce. Kamkoliv jej zasadíte, stane se okrasnou dominantou plnou zářivých květů.

Jak hortenzie připravit na podzim

S příchodem chladnějších dní je třeba zahrádku postupně zazimovat. Některé rostliny vyžadují více péče než jiné. Jak je to s hortenziemi? Některé druhy hortenzií je třeba na podzim prořezat, jiné prořezávat nesmíte. Vše záleží na druhu vašeho keře. Existují druhy, kde květy vznikají na starém dřevě. Znamená to, že se vám na podzim vytvoří poupata na příští sezónu a jejich odřezáním byste se o tyto květy připravili.

Jiné druhy zase kvetou pouze z nových větví na jaře. V tomto případě je dobré keř na podzim zbavit uschlých a nemocných větví a připravit na další sezónu. Setkat se už můžeme i s druhy, které kombinují obě tyto vlastnosti a jsou schopné plodit květy na starých i nových větvích.

zastrihavani hortenzii
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nejznámější druhy hortenzií

Toto jsou čtyři nejznámější druhy hortenzií, se kterými se můžete na zahrádkách setkat a pro jejichž pěstování jsou zde ideální podmínky. Inspirujte se a možná tuto krásku brzy zasadíte i na své vlastní zahrádce.

Hortenzie Hydrangea paniculata

Neboli hortenzie latnatá. Tato odrůda produkuje květy pouze na nových větvích. Můžete ji tedy na podzim nebo brzy z jara prořezat. Abyste zabránili poškození nebo vzniku nemocí v důsledku zařezávání, je lepší počkat s touto činností do jara.

hortenzie dubolista
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hortenzie Hydrangea arborescens ‚Annabelle‘

Známá taky jako hortenzie stromečkovitá „Annabelle“. Nádherné bílé květy této hortenzie rovněž kvetou z nového dřeva. Tento keř můžete taktéž na podzim, nejlépe však z časného jara prořezat a připravit na další sezónu.

Hortenzie Hydrangea quercifolia 

Neboli hortenzie dubolistá je nádherná výrazná okrasná dřevina. Květy této hortenzie ale rostou výhradně ze starých větví. V tomto případě můžete tento keř prořezávat výhradně v době, kdy květy sezóny vadnou a sesychají.

Hortenzie Hydrangea macrophylla

Jinak taky hortenzie velkolistá je nádherná dřevina plná barevných květů. Starší odrůdy této hortenzie kvetou na starých větvích, některé novější ale dokáží kvést na starých i nových větvích. V tomto případě je lepší větve keře prořezávat těsně po odkvětu.

Inspirace k řezání hortenzií