Kdo nebude pečovat o vánoční kaktus tímto způsem, tak mu zvadne
adbz.cz » Hobby » Péče o vánoční kaktus: Za vyzkoušení stojí vitamínová kůra z pomerančového džusu

Péče o vánoční kaktus: Za vyzkoušení stojí vitamínová kůra z pomerančového džusu

Abyste si mohli v průběhu celé zimy užívat přítomnost rozkvetlého vánočního kaktusu, neměli byste péči o něj zanedbávat. Pomůže vám zálivka z pomeranče.

vanocni kaktus 3
Zdroj fotografie: Dezidor/ Creative Commons Attribution 3.0

Vánoční kaktus patří mezi oblíbené pokojové rostliny, které vykvétají zpravidla v zimních měsících. K tomu účelu však potřebuje zajistit ty nejlepší životní podmínky. Kromě dostatečného množství světla a vody byste se měli podle webu MagazínZahrada zaměřit také na ideální teplotu. Pokud budete při pěstování vánočního kaktusu dodržovat určitá pravidla, může vám krásně kvést i několik dalších měsíců. 

Nepodceňujte špatný stav vánočního kaktusu

Že vaše pokojovka strádá, poznáte zejména podle stavu jejích listů. Jakmile začnou vadnout nebo ztrácet svou svěží zelenou barvu, měli byste ihned začít jednat. Jedině tak dokážete tuto rostlinu zachránit a přimět ji opět vykvést do krásy. Jakým chybám se při pěstování vánočního kaktusu vyhnout, si můžete přečíst v dřívějším příspěvku na adbz. Důležitou roli však hraje správně zvolený substrát, o čemž jsme se i v redakci několikrát přesvědčili.

Proč vánoční kaktus vadne

Často je při vadnutí na vině špatná zálivka. Tato rostlina totiž potřebuje podle webu ModerníZahrada pravidelnou, avšak mírnou zálivku. Příliš časté zalévání, nebo naopak nedostatek vody nezřídka vede ke zhoršení jejího stavu. Substrát v květináči byste měli udržovat neustále mírně vlhký, ale veškerou přebytečnou vodu zpod květináče vylévejte, abyste předešli vzniku plísní nebo uhnívání kořenů, na což jsme už dříve upozorňovali.

vánoční kaktus
Zdroj fotografie: Pixabay
Dopřejte vánočnímu kaktusu zálivku z pomerančové šťávy – vykvete vám do krásy

Nezapomeňte vánoční kaktus hnojit

Dalším důležitým faktorem, který rozhodne o prosperitě této rostliny a schopnosti vykvést, je dostatečné hnojení. K tomuto účelu vám skvěle poslouží pomerančová šťáva. Touto zálivkou dodáte kaktusu veškeré potřebné vitamíny a další prospěšné látky, díky nimž dojde ke stimulaci růstu a tvorby jasných barevných květů. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je jeden čerstvý a šťavnatý pomeranč. Nejdříve šťávu z pomeranče důkladně vymačkejte a případně přefiltrujte, abyste se zbavili pecek.

Jak použít pomerančovou šťávu

Jakmile máte hotovo, naneste šťávu na nejmladší články vánočního kaktusu, nejlépe pomocí vatové tyčinky. Zbylou tekutinu pak nalijte ke kořenům. Dále pak rostlinu zalévejte vodou jednou týdně a udržujte v jejím okolí stabilní teplotu do 20 °C. Za 3–4 týdny byste se měli dočkat prvních květů, jak potvrzuje i naše čtenářka Alice F. z Krnova: „Zkusila jsem použít k hnojení vánočního kaktusu pomerančovou šťávu a zhruba po měsíci se obsypal krásnými květy. A vydržel mi kvést opravdu dlouho.“

Jak na pěstování vánočního kaktusu