Praktické rady, jak roztáhnout těsné boty. Nová obuv nebude překážkou a puchýře budou minulostí

Radost z pěkných nových bot obvykle pomíjí ve chvíli, kdy zjistíte, že jsou menší, než se jevily při koupi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krásné jako pro Popelku, ale tlačí. Tuto podstatnou skutečnost jste samozřejmě zaregistrovali až s náležitým časovým odstupem od koupi, takže o výměně za větší velikost v rámci zákonné lhůty nemůže být ani řeč. Zkrátka jste se v nových botách vydali do světa plni nadšení. Vrátili jste se ale s bolavýma nohama plnýma oděrek a puchýřů, peprnými slovy komentujíce fakt, že vám buďto za ten měsíc vyrostla noha, nebo se musely ty krásné boty zmenšit. I z této situace ale existuje východisko.

Lepená obuv

V prvé řadě musíte určit, z jakého materiálu boty jsou a jakým způsobem jsou vyrobené. Je totiž velký rozdíl mezi koženou šitou obuví a lepenou botkou z umělého materiálu. To, co vydrží kožená šitá obuv, ta lepená vydržet nemusí a může se rozpadnout. Proto v případě lepené obuvi nebude dobré používat všechny „zaručené“ internetové rady, které fungují na principu tepla, mrazu nebo vlhkosti. Pokud se i přesto rozhodnete tyto postupy aplikovat, počítejte s tím, že můžete boty zničit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I lepenou obuv je ale možné do určité míry upravit. Místo babských rad z internetu bude ale jistější použití některého z profesionálně připravených sprejů určených pro konkrétní materiál, ze kterého jsou boty vyrobeny. I tak ho ale vždy nejdříve otestujte na méně viditelném místě, zda nezanechá po zaschnutí flek. Použití spreje nakombinujte se silnými ponožkami na nohou, díky kterým pak doma botky rozšlápnete.

Kožená šitá obuv

V případě kvalitně zpracované kožené obuvi existuje více způsobů, ovšem nad některými postupy z internetu zůstává rozum stát. Jde mezi nimi najít i doporučení na vlití vroucí vody přímo do boty nebo na roztloukání kladívkem. Doporučujeme se podobných experimentů raději vyvarovat. Ono ani kožená bota nemusí vydržet úplně všechno a jelikož bývá její pořízení poměrně finančně náročné, její případné zničení by majitele asi dost mrzelo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To, co by mohlo pomoci, je navlhčení boty směsí alkoholu s vodou a její následné roztažení pomocí roztahováku nebo vlastní nohy v silné ponožce. Pokud je chůze v botách bolestivá, stačí mít obuv na nohou a pohybovat kotníky a prsty. Rovněž stojí za vyzkoušení vycpání bot navlhčenými novinami a následné opatrné zahřátí pomocí fénu. Novinovou vycpávku nechte v botách až do úplného uschnutí. Postup s vlhkými novinami je ale vhodný pouze pro letní obuv, která nemá vevnitř kožíšek.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak na reflux žaludku: Důležité je vyhnout se pití kávy
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Josef Rychtář zavzpomínal na vztah s Ivetou Bartošovou: „Musel jsem jí dát alkohol“
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů