Kvůli nepořádníkům se většina měst po Česku rozhodla již dříve nastavit velmi přísnou vyhlášku o čistotě. Ta nařizuje za nedodržení některých pravidel udělit pokutu ve výši až 30 000 Kč. Týká se to například i zaodplivnutí na zem či odhození odpadků na ulici. Pokud byste byli při těchto a řadě dalších činností přichyceni, policisté se s vámi nebudou párat a rovnou vás ji nechají zaplatit. Dostat se můžete i do soudního řízení.
Pokuta až třicet tisíc za porušení vyhlášky o čistotě
Většina Čechů zapomíná na vyhlášku o čistotě, která se týká většiny měst po tuzemsku. Obzvláště zaujatí jsou vůči ní strážníci v Praze, neboť právě tam se řada hříšníků dopouštěla jejího porušování, ať už pliváním na zem, ježděním v zašpiněném autě nebo například močením na veřejnosti. Pokud se takových činů dopustíte, můžete za to schytat opravdu nemalou pokutu, a to až do částky třiceti tisíc korun.
Dobře udržované přírodní lokality mohou přilákat více návštěvníků – není tedy divu, že za jejich znečišťování padají pokuty.…
více
To tedy pouze v případě, že byste se dostali až do správního řízení. Na místě po vás budou chtít strážníci zaplatit maximálně tisícovku. Pokud byste však odmítli, může se tato částka dostat až do zmíněné výše. „Jasně jsme definovali, co je to znečištění veřejných prostranství. Aby městská a státní policie a úřady věděly, za co mají dávat pokuty,“ řekl někdejší náměstek pražského primátora Rudolf Blažek pro server iDnes.
Pokuta se přitom má týkat odhazování nedopalků, cigaret, žvýkaček, zbytků potravin a jiných odpadků, mytí auta saponátem na ulici, krmení zvířat na ulici, neuklízení posypové hmoty, plivání močení, zvracení či kálení na ulici a například i zabláceného auta, které znečišťuje silnici. Udělit vám ji pak mohou strážníci dokonce i za neuklizené spadané listí, ovoce nebo kůru a unikající olej, benzin či jiné kapaliny z vozu.