Zelený brouk může nadělat pořádnou paseku: Kněžice trávozelená se vkrádá do domů a nechává za sebou zápach
Tento zelený brouk se na podzim stěhuje do domácností a může tam za sebou nechat velkou paseku. Jakmile ho spatříte, konejte rychle.
Kněžice trávozelená sice nevypadá na první pohled nijak hrozivě a člověku v zásadě ublížit nedokáže, ale u sebe doma ji rozhodně mít nechcete. Jejím zdrojem obživy jsou dle webu Kobieta totiž rostliny a je jedno jaké, přičemž pokud se cítí ohrožena, vydává ze sebe nechutný zápach. Rozpoznat ji lze navíc kvůli pestrému zbarvení velmi těžko.
Pozor na tohoto malého brouka
Tento malý zelený brouk se běžně vyskytuje v zahradách, na polích a dalších zelených lokalitách, kde se živí šťávou z různých rostlin. Obvykle se dorůstá zhruba 14 milimetrů a vyznačuje se zelenou barvou, díky které se může v přírodě skvěle maskovat. Během podzimu se pak barví do hněda, aby ji nikdo nemohl rozpoznat v uschlém listí.
Jenže s příchodem zimy kněžice začíná hledat teplejší zázemí a výjimkou nejsou naše domácnosti. V těch ráda napadá květiny a další rostliny, které tam jsou k dispozici, a to zejména co se týká listů. Na ty rovněž klade vajíčka (zpravidla ve spodní části) a snaží se rychle množit. Veškerou dekoraci však svým působením dokáže kompletně zlikvidovat.
Nechává za sebou nechutný zápach
Ačkoli kněžice lidem nemůže ublížit, pokud se dostane k vám domů, nebude to pro vás nic příjemného. Nejedná se totiž jen o zničení rostlin, ale také o možný zápach, který za sebou může zanechat. To se děje zejména v případě, kdy se cítí ohrožená. Tehdy totiž ze sebe dle webu Horticulture vydává aroma připomínající shnilé maliny.
Někdy může tento brouk napadat také ovoce. To má posléze nahořklou chuť a není dobré ho jíst. Abyste se před kněžicí ochránili, můžete si zakoupit vhodné prostředky proti hmyzu nebo používat esenciální oleje. Jakmile ji poté spatříte, vždy ji zkuste vzít například pomocí papírového kapesníku, abyste zabránili zamoření prostoru zápachem.