Poutka na botách nejsou jen tak. Mají několik užitečných využití
adbz.cz » Hobby » Poutka na botách mají několik využití: Pomáhají předejít poškození při praní i vysoušení

Poutka na botách mají několik využití: Pomáhají předejít poškození při praní i vysoušení

Poutka na zadní straně bot rozhodně nejsou jen na okrasu. Ve skutečnosti se dají využít hned několika způsoby a při péči o boty vám poslouží jako nepostradatelní pomocníci.

boty pracka tenisky
Zdroj fotografie: iStock

Snad každý má doma alespoň jeden pár bot, nad jejichž patovou částí se nachází látkové poutko. Nejčastěji se vyskytuje u sportovní nebo turistické obuvi, která je vzhledem ke svému účelu mnohem náchylnější k zašpinění a opotřebení. Zjistěte, k čemu všemu se dají poutka využít, a usnadněte si díky tomu některé práce. Podle webu Style and Run pomohou nejen při běžném používání, ale i údržbě bot. V redakci jsme se na ně schválně zaměřili a sami byli překvapeni, co všechno dokáží a jak se s nimi dá pracovat.

Snazší manipulace s botou

Boty, které mají na zadní straně poutko, je mnohem snazší na nohu obout i následně vyzout. Nemusíte tak k nasunutí nebo vysunutí nohy zarážet do boty palec ani používat obouvací lžíci. Tato metoda je obzvlášť účinná v případě, že jste prošli blátem nebo při procházce zmokli. Boty tak vyzujete, aniž byste se sami zašpinili. Můžete je pak rovnou vložit do pračky a pomocí postupu, který jsme již dříve doporučovali na webu adbz.cz, vyprat.

Poutka poslouží i při praní a sušení

Pokud i vy pravidelně své boty perete v pračce, tento trik se vám určitě bude hodit. Pokud nechcete využít vertikální metodu, ale prát je spíše klasicky, provlečte tkaničky poutky na zadní straně bot a svažte k sobě. Takhle během celého pracího cyklu zůstanou na jednom místě a nenadělají v pračce žádnou neplechu. Jakmile máte boty opět čisté, pomocí poutka je zavěsíte na prádelní šnůru nebo háček. Rozhodně byste je neměli sušit poblíž radiátoru nebo jiného topného tělesa, které by mohlo způsobit jejich deformaci.

Sportovní obuv
Zdroj fotografie: Pexels
Poutko v patní oblasti je typické hlavně pro sportovní obuv

Další způsoby využití poutka na botách

Náš čtenář Petr P. z Jesenicka se s námi podělil o svou zkušenost, kdy poutka na botách používá nejčastěji: ,,Když venku narazím na bahnitou část cesty a mám nízkou obuv, hodí se zadní poutko k jejímu dotažení. Tím se vyhnu tomu, že by mi bota v bahně sjela z nohy a zůstala v lepkavé hmotě uvězněná.” Můžete tedy zadní poutko využít k dotažení špatně padnoucích bot nebo k tomu, aby se vám tkaničky během prováděné aktivity nerozvázaly. S neposednými tkaničkami se však můžete vypořádat i pomocí laku na vlasy, o čemž jsme vás na adbz.cz již dříve informovali.

Jak si poradit s výběrem obuvi

I když přítomnost poutka většinou nehraje při nákupu bot příliš velkou roli, rozhodně byste jej neměli podceňovat. Zvlášť v případě, že se chystáte pořídit sportovní nebo turistickou obuv, která je vystavována všemožným podmínkám a častěji ji budete muset čistit. Hlavní roli by měl hrát účel, pro který chcete dané boty využít, a jejich schopnost přizpůsobit se vaší noze, což potvrzuje i internetový portál Běhej.com.