Na procházce vám hrozí pokuta 15 000 Kč. Chybu, kterou dělá spousta Čechů, policie neodpouští

Odpadky patří do koše, což ví každé malé dítě. Spousta lidí to však bohužel nedodržuje, nyní za to ale hrozí pokuta.

Odpadky v přírodě i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Neznám nic lepšího než vyrazit za krásného dne na procházku s rodinou, a užít si tak nádhernou neposkvrněnou přírodu. Česká republika má jedinečnou krajinu a je velká škoda ji nepoznávat, protože věřím, že se vždy najde remízek, louka, les či studánka, kterou jste ještě při svých toulkách neobjevili. Tento dojem ale může hatit poměrně zásadní problém, který je bohužel často k vidění. Jsou jím odpadky pohozené neuvědomělými občany, kteří nejspíš nebyli vedeni k úklidu a ochraně životního prostředí. Takovým hrozí sankce.

Pokuta rozhodně nepotěší

Na základě Zákona č. 289/1995 Sb. o lesích a o změně některých zákonů (lesní zákon), který je dostupný veřejnosti na webu ZákonyProLidi, je přesně specifikováno, co všechno je trestáno. Fyzické osoby mohou být pokutovány částkou 5 000 Kč například za rušení klidu, táboření mimo vyhrazená místa, sbírání lesních plodů takovým způsobem, který poškozuje les, či za vstup do oplocených částí lesa. Na adbz jsme také psali o tom, že za odnášení dříví z lesa hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.

Vyšší pokuta 15 000 Kč se vztahuje na již zmíněné odhazování odpadků, kouření, těžbu či poškozování stromů a lesních dřevin, ale také na zakládání otevřeného ohně do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa. Nutno podotknout, že sankce jsou mnohonásobně vyšší pro právnické osoby. Má to ale zádrhel – pachatel musí být přistižen při činu, což bohužel často není možné. „Taková pokuta mi přijde skoro až směšná, jak někdy vidím, co lidi v lese nechají a jak nestydatě se chovají, napařil bych jim víc,“ říká pan Jiří N. z Domažlic.

Cigarety na stole iZdroj fotografie: Freepik
I za kouření v lese hrozí vysoká pokuta.

Uklízení je základ

75 % Čechů třídí odpad, o čemž jsme na adbz informovali již dříve. Ač je tento údaj na první pohled krásný, stále je mnoho jedinců, kteří se chovají nešetrně k přírodě. Přitom je tak jednoduché vzít si na procházku či túru batoh nebo jen tašku a to, co si donesete, zase odnést. Web UkliďmeČesko každoročně pořádá akce, kterých se mohou účastnit školky, školy, firmy i dobrovolníci a zbavit přírodu věcí, které do ní nepatří.

Jak chráníte životní prostředí vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články