Petúnie pokvetou celé léto: Před hmyzem je ochrání česnekový sprej, při nemoci pomůže citrónová šťáva
Petúnie jsou kvetoucí rostliny, které vnáší krásné barvy i eleganci do každé zahrady nebo na okenní parapet. Někdy se však na ně mohou vrhnout nemilosrdní škůdci.
Ani krásné petúnie nejsou ušetřeny nájezdů některých škůdců a mohou také onemocnět. Vzhledem k tomu, že petúnie nejsou určené ke konzumaci, možná problém se škůdci vyřešíte komerčními postřiky. Ty jsou účinné, ale obsahují mnoho chemikálií. Pokud jste tedy více nakloněni bio zahradničení, vězte, že s mnoha věcmi si poradí i spreje vyrobené z běžných a bezpečných surovin.
Síla česneku zlikviduje škůdce i plíseň
Česnek je silný přírodní odpuzovač hmyzu a to díky svému silnému zápachu a v sobě obsaženým přírodním sloučeninám. Housenky, mšice a jiný hmyz se petúniím ošetřeným tímto roztokem zdaleka vyhne. Příprava je velmi jednoduchá. Rozdrťte nebo rozmixujte 10 stroužků česneku a zalijte je 1 litrem vody. Směs nechte přes noc stát, aby se do ní vyluhovaly všechny účinné složky. Poté tekutinu přeceďte a nalijte do rozprašovače.
Postříkejte česnekovým roztokem všechny listy a stonky. Zaměřte se na spodní stranu listů, kde se mšice rády schovávají. Aplikaci opakujte každých pár dní nebo po vydatných deštích. Pokud vaše petúnie napadly mšice, nejprve je osprchujte proudem vody. Pod silným proudem se většina mšic neudrží a podaří se vám jich z rostliny větší část odstranit. Poté aplikujte česnekový sprej a uvidíte, že mšice už na vašich rostlinách hodovat nebudou.
Postřik z citronové šťávy
Kyselina citronová, která se běžně nachází v citrusových plodech, může být účinným insekticidem proti mšicím a dalšímu hmyzu. Tento postřik však můžete použít i v případě, že petúnie nasazuje málo pupenů a její listy světlají. To je známka onemocnění, se nímž si tento postřik poradí a díky němuž se petúnie opět vzpamatuje. Na jeho výrobu můžete použít šťávu z citronu nebo krystalky kyseliny citronové.
Řeďte 10 kapek šťávy z citronu na litr vody a dobře promíchejte. Pokud používáte kyselinu citronovou, pak do litru vody dejte přibližně 20 zrnek. Nyní se můžete pustit do postřiku. Stejně jako v případě toho česnekového se zaměřte na spodní stranu listů a aplikaci po pár dnech nebo po dešti opakujte.
Postřik z neemového oleje
Olej z neemu je přírodní insekticid získaný z neemového stromu. Je účinný proti širokému spektru škůdců, včetně mšic, a zároveň je šetrný k rostlinám. Poměr zvolte podle doporučení výrobce. Obvyklé dávkování je 1–2 lžíce neemového oleje na 4 litry vody. Výbornou prevencí před škůdci je pak i výsadba aromatických bylin, které je dokážou odpudit. Poblíž petúnií tedy můžete vysadit aksamitníky, česnek, pažitku, levanduli nebo bazalku.