Vyzkoušeno: Silnější a zdravější rostliny, nižší spotřeba plastů a žádná negativa. V čem „bloková metoda“ spočívá?
Šetřete i vy při pěstování rostlin životní prostředí a vyzkoušejte novou metodu. Omezíte tak spotřebu plastů a přinesete sazenicím lepší zdraví.
Začíná jaro, což v kalendáři zahrádkáře značí čas pro předpěstování sazenic různých zeleninových, ale také okrasných druhů rostlin. Tato činnost se ovšem pojí s poměrně velkou spotřebou plastu, ze kterého jsou vyrobeny květináče a sadbovače. Jejich použití ale není zrovna šetrné k životnímu prostředí. Zvažte vyzkoušení této nové metody pěstování zvané „soil blocking“, která omezí vaši spotřebu plastových výrobků na minimum.
Nese s sebou pouze pozitiva
Metoda spočívá ve vytvoření speciální půdní hmoty a její zformování do menších krychlí. Ty jsou pak využívané jakožto prostředí pro klíčení semen. Pojí se s ní hned několik obrovských výhod:
- Vzešlé rostliny budou zdravější a silnější.
- Nejsou vystaveny šoku z přesazení.
- Jejich kořenový systém bude rozvinutější.
Krychle nejrůznějších velikostí si můžete zakoupit za rozumnou cenu ve specializovaných prodejnách či e-shopech.
Vše je třeba důkladně promíchat
Půdní krychličky ovšem zvládnete vyrobit i sami v domácím prostředí. Potřebovat na ně budete:
- 800 gramů kokosových vláken,
- 550 gramů hrubšího písku nebo perlitu,
- 270 gramů zahradnického substrátu,
- 550 gramů vyzrálého kompostu,
- 1 hrst vápnitého dolomitu,
- 1 hrst nějakého univerzálního granulovaného hnojiva.
Všechny výše uvedené komponenty důkladně promíchejte. Poté přidejte také množství vody, aby vám vznikla konzistence vlhkého cementu. Směs umístěte na tác (nebo misku) a zformujte ji do bloku, jehož výška bude o něco nižší než okraj podložky. Do té nezapomeňte udělat několik menších děr pro odvod vody. Půdní hmotu nakonec ostrým dobře očištěným nožem nakrájejte na krychle.
Nezapomeňte na pitný režim sazenic
Když máte hotovo, přichází čas na výsev vámi vybraných rostlin. Do krychliček udělejte mělké důlky, jednotlivá semínka do nich vložte a zakryjte je slabší vrstvou zeminy. Poté proveďte vydatnou zálivku. Mějte ovšem na paměti, že ta má svá pravidla. Provádějte ji výhradně zespodu. Jen tak totiž udržíte tvar půdní směsi. Efektivní je také rosení, které funguje až do vyklíčení (pak hrozí riziko plísní).
Až budou vaše sazenice připravené na přemístění na venkovní záhon či do skleníku, opatrně je zvedněte i s půdními krychlemi. Tento úkon vám význačně usnadní např. zednická lžíce. Poté proveďte výsadbu na vybrané stanoviště. Uvidíte, že rostlinky se během chvilky uchytí a budou se těšit síle a dobrému zdraví.
Jaké druhy rostlin si doma běžně předpěstováváte?