Věnujte orchidejím pozornost obzvlášť v létě. Nebudete ani schopni spočítat, kolik květů na ní vyraší

Pokojové rostliny zpříjemňují prostředí interiéru. Vytvářejí pohodovou atmosféru i díky tomu, že nádherně kvetou. Takové jsou orchideje, jejichž květy vydrží řadu měsíců.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Uvažujete-li o pořízení pokojové rostliny, která by byla dominantou vašeho interiéru, vsaďte na orchidej. Moci vybírat totiž budete mezi 100 tisíci hybridy a kultivary. Ovšem nejoblíbenější je rod Phalaenopsis, jenž přitahuje zrak skupinami svých květů na dlouhém stonku. Volit je možné mezi různou barvou květenství – od bílé přes růžovou až po fialovou.

Kde se orchidejím nejvíce daří

Aby vám orchidej kvetla po celý rok, je třeba jí poskytnout vhodnou péči. Nejlépe se jí bude dařit na východní či západní straně, kde je dostatek přímého světla. Orchidej má ráda teplo a vzdušnou vlhkost. Oplatí se proto ji denně rosit pomocí rozprašovače. Při zalévání je však nutné dávat pozor na přelití, aby rostlině neuhnily kořeny. Měla by růst v půdě s drenáží, která přebytečnou vodu odvede od kořenů pryč. Zalévat orchidej stačí jedenkrát za dva týdny.

Když orchideji chybí světlo, listy ztmavnou

Nedostatek světla má pro orchidej ten důsledek, že se jí listy zbarví do tmavého odstínu a pupenům se nebude dařit, takže nepokvete. Chcete-li se dočkat bohatých květů, dopřejte rostlině dostatek slunečních paprsků. Také substrát je vhodné pečlivě vybírat a nekupovat univerzální. Raději orchideje zasaďte do půdy, která je určena přímo pro ně. Většinou se jedná o rašelinovou, dobře propustnou směs. Může obsahovat borovou kůru, kokosová vlákna, perlit, hrubý štěrk.

iZdroj fotografie: Pixabay

Proč koupit průhledný květináč pro orchideje

Možná vás udivuje, že se pro orchideje má pořídit průhledný květináč, ve kterém je vidět změť kořenů. Tyto rostliny totiž potřebují, aby se i k jejich kořenům dostal dostatek přímého denního světla, a tak v nich mohla probíhat fotosyntéza. Květináč může být i menší, kořeny orchideje by se měly dotýkat jeho okrajů. Praktický je plastový květináč, který lze pro zvýšení atraktivity postavit na misku s kameny.

Jaký zaručený tip na pěstování orchidejí máte?

Podívejte se i na to, jak omladit přestárlou orchidej

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články