Věčnou zásobu citronů lze vypěstovat na parapetu. Metodu pro líné pěstitele zvládne kdekdo bez starostí

Citron si při troše snahy a štěstí můžete vypěstovat i doma. Není to zas až tak složité.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vzhledem k probíhajícímu oteplování planety se i v našich končinách rozšiřuje spektrum rostlin, které můžete úspěšně pěstovat. V této spojitosti se derou na výsluní zájmu citrusy. Tyto stálezelené dřeviny dokážou svými dekorativními listy, krásnými květy a lákavými plody zkrášlit nejeden příbytek, skleník či zimní zahradu. Je překvapivé, že péče o citrusy není tak složitá, jak by člověk předpokládal.

Je několik možností, jak začít

Existuje asi 160 druhů citrusů, které se dále dělí na další poddruhy. Pro začátečníky je nejlepší zvolit ten nejméně náročný z nich – citronovník. Běžně se stává, že zakoupíte už dospělou rostlinu s plody. Může ale dojít k tomu, že vlivem změny prostředí budou opadávat plody, které na rostlině při koupi už byly. Je tedy lepší investovat do mladé rostlinky vypěstované odborným pěstitelem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samozřejmě je možné se pokusit o vypěstování rostlinky od samotného počátku – tedy od semínka. Pak pecky zbavte dužiny a na dvě až tři hodiny je namočte do vody. Tímto způsobem semena změknou. Velmi opatrně z nich pinzetou oloupejte vnější slupku a znovu je na několik dnů ponořte do vody. Poté semena sázejte do směsi rašeliny, kompostu a hrubšího písku v poměru 2:2:3 a dno nádoby vyložte drenáží. Květináč můžete překrýt potravinářskou fólií, ta zajistí stálou vlhkost.

Jak docílit plodů

Citrusy moc dobře nesnáší častá stěhování. Rostlina by měla mít své stálé místo a měla by se stěhovat jen na léto ven a na zimu zpět do vnitřních prostor. Vždy, když zjistíte, že citronovník ze svého květináče vyrostl, zvolte ten následující s průměrem větším tak o osm centimetrů a použijte kvalitní půdu určenou pro citrusy. Dbejte na kvalitní přiměřenou zálivku a hnojení. Zároveň ale není dobré rostlinu přelít, což by mohlo způsobit uhnívání kořenů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste začínali od semínka, podařilo se vám rostlinu „vypiplat“ a nyní přemýšlíte, že se můžete začít těšit na plody, vyvedeme vás z omylu. Taková rostlina by mohla začít plodit nejdříve asi za dvacet let. Pokud tak dlouho čekat nechcete, budete muset váš semenáček naroubovat. Díky tomu urychlíte plodnost a můžete si zvolit vhodnou odrůdu vzhledem k podmínkám, které rostlině můžete nabídnout.

Zdroj: Better Homes & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články