Psí strach z vysavače se může stupňovat: Jak ho to odnaučit dřív, než ztratí důvěru ke svému majiteli
Ve spoustě domácností se velmi často vysává zejména kvůli chlupům, které línají z domácích mazlíčků. Paradoxní je, že právě tento spotřebič chlupáči nenávidí.
Do luxování domácnosti se většina lidí s nadšením nehrne. Považují to spíš za nezbytnou a otravnou nutnost. Pro domácí mazlíčky to může být traumatizující zážitek. Jakmile se dáte do úklidu, stává se, že na vysavač rejdící po podlaze štěkají, případně jsou vyděšení, mohou se začít třást a běžet se schovat nebo na hadici zaútočit. Takové chování byste neměli ignorovat. Nejenže by se rozčílené zvíře mohlo zranit, ale jeho strach by se mohl stupňovat.
Mazlíčkům vadí hluk i zápach
Kvůli obavám o mazlíčka pravděpodobně nepřestanete udržovat pořádek v domácnosti. Je proto důležité uvědomit si, co psovi na vysavači tolik vadí. „Psi mají mnohem jemnější smysly než lidé, takže hluk a vibrace vysavače jsou pro jejich citlivé uši obzvlášť nepříjemné,“ říká veterinářka Andrea Bodó. Pro chlupáče je proto i luxování velmi frustrující záležitostí podobně jako třeba, když zahřmí nebo se ozvou hlasité zvuky petard při ohňostroji.
Existují ale řešení, jak si postupně může na vysavač zvyknout. Musíte na to ale psa připravit a v podstatě ho naučit, aby se spotřebiče nebál. „Pes pravděpodobně vnímá zvuk vysavače jako hrozbu, takže mu instinkty velí, aby před ním utekl. Podezřívavý může být i k pohybům typickým pro luxování, protože si neuvědomuje, že vysavač ovládá jeho majitel,“ vysvětluje veterinářka Diane Levitanová. Dalším problémem může pro zvíře představovat i zápach.
Naučte ho, nebát se vysavače
Možná už to ani nevnímáte, ale kombinace teplého vzduchu vysavače a nečistot, které nasává, vzniká specifický zápach. Spolu s prachem, který se začne vířit, to může citlivým mazlíčků, způsobit další nepohodlí. Když tedy dojde na velký úklid, bude lepší, když ho zbytečným traumatům ušetříte. Nejlogičtějším a nejrychlejším řešením je odvést ho do jiné místnosti nebo na zahradu. Případně ho může jít někdo z rodiny vyvenčit, než vyluxujete.
Můžete psa také naučit, aby si na vysavač zvyknul. Chce to ale víc času a trpělivosti. Postupujte po jednotlivých krocích a sledujte jeho reakce. Důležité je, aby se nebál. Třeba vytáhněte vysavač v místnosti, kde je pes. Nezapínejte ho, ale pohybujte s ním, jako kdybyste vysávali. Pak běžte do jiné místnosti a tam ho zapojte. Můžete také spojit luxování s něčím, co má pes rád. Můžete dát poblíž vysavače jeho oblíbený pamlsek nebo hračku.