Jak přesvědčit psa, aby přestal hrabat díry | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Hrabe váš pes na zahradě? Patrně se vám tím snaží říct jednu z těchto pěti věcí

Hrabe váš pes na zahradě? Patrně se vám tím snaží říct jednu z těchto pěti věcí

Psi jsou někdy velmi chytří, přesto někdy nepochopíte, proč něco udělali. Vše má ale svůj důvod. Pokud váš pes hrabe díry na zahradě, nikdy to nedělá jen tak.

pes hrabe diru
Zdroj fotografie: Depositphotos

Krásná zahrádka se stala minulostí od té doby, co máte pejska. Zničený trávník a vyhrabané díry mají svůj důvod. Pes to většinou nedělá proto, aby vás naštval nebo se vám pomstil za to, že jste odešli do práce. Hlavní je najít důvod, proč to skutečně dělá, a najdete i řešení, aby se to už neopakovalo.

Vyžaduje vaši pozornost

Váš pes dělá vše proto, aby získal vaši pozornost. Dokonce i trest je pro něj pozornost, kterou vyžaduje. Proto se může uchýlit k hrabáni děr. Věnujte mu pozornost, ignorujte to, co udělal, protože to udělal právě kvůli tomu, abyste si ho všimli. Naplánujte si pravidelné procházky, nebo si jen aportujte s míčkem.

pes aportuje mic
Zdroj fotografie: Pexels

Pes hledá úkryt

Pes často vyhrabe díru, aby se schoval před horkem či deštěm nebo aby našel vodu. Většinou si vyhloubí jámu a pak si do ní lehne. Nejčastěji ji najdete v blízkosti stromů, budov nebo vodního zdroje. Problém vyřešíte, když pejskovi poskytnete úkryt, v němž mu v letních dnech nebude horko nebo se bude mít kam ukrýt před deštěm.

Hledá zábavu

Psi mohou hrabat díry pro zábavu. Na zahradě nemají dostatek hraček nebo místa, které by je zabavilo, a proto si vyhledávají zábavu právě ve vyhrabávání děr. Najděte mu nějakou činnost a dopřejte mu dostatek pohybu. Pořiďte mu hračky, které ho zabaví, a nebude tak mít čas na hrabání.

pes s hrackou
Zdroj fotografie: Pixabay

Pes se snaží utéct

Jestliže se otvory objeví blízko plotu, snaží se si vyhrabat únikovou cestu. Pokouší se utéct, aby se někam nebo pro něco dostal, ale může mít i důvod, aby ze zahrady utekl, protože se mu tam nelíbí. Zjistěte, jaká je jeho příčina snahy o útěk a zda není na zahradě něco, co mu vadí nebo čeho se bojí.

Vyhledává kořist

Psi často také hrabou, aby chytili zvěř, která se vyskytuje u vás na zahradě, například hlodavci. Nejrychlejší řešení je odstranit tuto zvěř z vaší zahrady. Nikdy ale nepoužívejte jedy nebo cokoliv jiného, co by mohlo otrávit i vašeho psa.

prochazka se psem
Zdroj fotografie: Pixabay

Další způsoby, jak eliminovat hrabání

Nikdy svého psa netrestejte, vždy má důvod k tomu, proč to dělá. Pokud psa přistihnete při činu, vždy ho okřikněte a dejte mu rázně najevo, že se to nedělá. Dalším řešením může být vyhrazení místa k hrabání, kde si bude moct hrabat a splnit si své potřeby. Pokud nic nezabírá, můžete vyhledat pomoc u odborníka na psí chování.

Zdroj: Humanesociety