I pes může být z mazlení nešťastný. Neubližujte mu nesprávnými pohyby – může také dojít ke zranění
Říká se, že psi jsou největšími a nejvěrnějšími přáteli člověka. Jsou hraví, společenští, mazliví a lidská společnost je jim příjemná. Existují ale situace, kdy byste je hladit neměli.
Obsah
Někteří lidé si kupují psa, aby s jeho pomocí ochránili svůj majetek. Pokud jste si však chlupatého kamaráda pořídili, abyste měli postaráno o zábavu i mazlení, zbystřete. I když jsou psi obvykle rádi nablízku svému majiteli a nechávají se hladit, jsou situace, kdy byste to dělat neměli. Odborníci upozorňují, že ne všichni domácí mazlíčci jsou stejní a mazlení s nimi nemusí být vždy bezpečné.
Každý pes není z lidských doteků nadšený
Doteky jsou pro člověka běžným způsobem komunikace s druhými. A také s domácími mazlíčky. Tím je lidé podvědomě učí fyzické intimitě. Objímají je, hladí, nechávají spát v posteli, berou je do náruče. Logicky tak většina psů začne brát tento kontakt jako přirozený a příjemný. Prohlubuje se tím i pouto mezi člověkem a zvířetem. Ne každé zvíře je ale z doteků nadšené.
Důležité také je pochopit, jak lidský dotek čtyřnohý přítel vnímá. Pokud ho chcete uklidnit, poplácáte ho jemně po boku nebo hřbetě. Razantnější doteky hraničící až s údery ho zase nabudí a dodají mu sílu. Vědci uvádějí, že stačí jen půlhodina, kdy si se psem hrajete nebo se mazlíte, a začne se uvolňovat hormon štěstí oxytocin.
Vynechte prudké a zbrklé pohyby
Hlazení psa má vliv i na hladinu lidského stresového hormonu kortizolu. To je zřejmě důvodem, proč občas bezděčně člověk pohladí domácího mazlíčka, aniž se zamyslí nad tím, zda právě v tu chvíli je mu to příjemné. Obecně ale psi mají rádi, když je lidé hladí zejména na krku, hrudi, břiše nebo u ocasu. Když víte, kde to má rád, je to ideální.
Ale může se stát, že to váš pes někdy neocení. Klíčové jsou totiž také okolnosti a rozpoložení zvířete. Odborníci proto radí, abyste měli raději na paměti několik pravidel. Vyhněte se přímému očnímu kontaktu. Usedněte vedle psa, což ho pobídne, aby se k vám přiblížil. Nechte ho, aby si vás očichal. Pak ho můžete poklidně pohladit. Rychlé a nervózní pohyby vynechte.
Dětská spontánnost může být problém
Mazlíčka si snadněji získáte, pokud pro něj budete mít nějaký pamlsek. Určitě nedělejte prudké pohyby. Sledujte bedlivě chování psa. Jakmile se mu nebude chtít se s vámi mazlit, nenuťte ho. Je to živý tvor, ne plyšová hračka. Psy nehlaďte po ocase ani po tlapkách, protože je to stresuje. Málokdo ví, že nevhodné je to i po hlavě. I když si myslíte, že to je akt náklonosti, pes to nejspíš bude vnímat jako trest.
Samostatnou kapitolou jsou děti. Jejich chování je spontánní. Když se budou chtít se psem mazlit a učiní to obvyklým způsobem, existuje nebezpečí, že takové náhlé gesto zvíře vyděsí, bude nervózní a může se bránit. To, co pes dovolí svému páníčkovi, nemusí snášet od jiných členů domácnosti nebo od návštěv. Nebojte se říci hostům, že by vaše zvíře neměli hladit. To zajistí komfort jim i psovi.
Nejen vrčením pes dá najevo nekomfort
Nezapomeňte na to, že nálady vašich mazlíčků se neliší od těch vašich. Jsou chvíle, kdy jsou rádi sami. Třeba byste je neměli rušit, když odpočívají. Ani vy nejste nadšení, když vás někdo vyruší ze spánku. Psí miska je jen jeho, a pokud jí, nechte ho v klidu. Nebuďte překvapení, když z vás pes nebude nadšený, pokud je nemocný nebo zraněný.
I ten největší mazlík nemusí mít pokaždé náladu na vaši společnost a dotyky. Sledujte proto pozorně varovné příznaky, které vám napoví, abyste psa nehladili. Všeobecně známé jsou signály, jako naježená srst, cenění zubů nebo vrčení. Ale třeba také otočení hlavy a odvracení pohledu, zívání, olizování nebo těžké dýchání při mazlení značí, že situace je psovi nepříjemná.
Jaké zkušenosti máte s reakcemi psů na mazlení?