Žluté fleky na polštářích se stanou minulostí: Vyprat se dají i v pračce, prací prášek ale nepřichází v úvahu

Při převlékání povlečení může dojít k nemilému zjištění. Jakmile ho sundáme, spatříme na polštářích zažloutlé fleky. Tohoto problému se však lze efektivně zbavit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pilné hospodyňky převlékají povlečení jednou za čtrnáct dní, ale polštáře neperou, což je velká chyba. Vede je k tomu strach z toho, že by je během praní nenávratně poničily. Jenomže to je přežitek. Věřte, že je můžete vložit do bubnu pračky a bezproblémově vyprat.

Moderní doba přináší velké výhody

Ještě před pár desítkami let se polštáře ani přikrývky vyplněné peřím nepraly. Naše babičky je jednou za čas vyvětraly na čerstvém vzduchu a nechaly je prohřát na sluníčku. Tento postup je bohužel špatný, protože se v nich pod vlivem horkých slunečních paprsků rozmnožují mikroby a bakterie. Dnes lze naštěstí vyprat polštáře jednoduše v pračce. Jen musíte dodržovat jasná pravidla.

Sledujte pokyny výrobce a dejte i na selský rozum

Nevábné žluté a šedé mapy na polštářích jsou velký problém. Když si představíte, jak se tam vzaly, nebude vám do skoku. Pokud sdílíte domácnost s alergikem, je to katastrofa. Polštáře jsou totiž zdrojem mnoha nečistot, bakterií a mikrobů. Pravidelná péče o ně je tedy nezbytná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postup práce je nenáročný a efektivní

  • Před vložením prádla do pračky zkontrolujte, zda nejsou poškozeny švy, výplň by se mohla dostat během praní ven a poškodila by buben.
  • Polštáře vložte do pračky po dvojicích, protože se lépe vyperou a buben pračky bude rovnoměrně naplněn.
  • Polštáře perte výhradně v pracím gelu, prášek by na nich totiž ulpíval.
  • Zásadně nepřidávejte aviváž, výplň polštářů by se mohla poškodit a vytvořit chuchvalce.
  • Polštáře perte při nízké teplotě, nejlépe při 30–40 stupních Celsia. Rozhodně se však držte pokynů výrobce, některé modely lze prát i na šedesátku.

Sušení v sušičce, či na čerstvém vzduchu?

Po vyprání vytáhněte polštář z pračky a dle libosti ho vložte do sušičky nebo jej nechte volně uschnout na čerstvém vzduchu. Pakliže je sušíte na sušáku, párkrát je otočte, syntetická vlákna rychleji proschnou. Když budete vkládat polštáře do sušičky, nastavte nízkou teplotu a jako malou vychytávku k nim přihoďte dva tenisové míčky. Polštáře perte alespoň jednou za čtvrt roku, předejdete tak zdravotním problémům.

Jakou péči u vás dostávají polštáře?

Zdroj: Sovkusom
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články