Jak odvápnit konvici za minimum peněz. Levná metoda zahrnuje ocet nebo kyselinu citrónovou

Bojujte s vodním kamenem bez námahy. Zjistěte, jak jednoduše odvápnit konvici a zlepšit chuť nápojů. Navíc odstraněním usazenin ušetříte peníze za energii.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem chladného počasí je naše rychlovarná konvice v neustálém provozu, a tím i náchylná k tvorbě vodního kamene. Chcete si udělat horký čaj, kávu nebo kakao pro děti, ale všimnete si, že uvnitř přístroje se vytvořila bílá vrstva. Nejenže to ovlivňuje chuť našich nápojů, ale může zvýšit i náklady na elektřinu. Zjistěte, jak jednoduše odvápnit konvici a vrátit jí správnou účinnost.

S octem proti vodnímu kameni

Nemusíte být odborník na domácí spotřebiče, abyste si uvědomili, že konvice potřebuje pravidelnou péči. Tvrdá voda obsahuje velké množství vápenatých a hořečnatých solí, které se při vaření či ponechání vody v konvici postupně usazují na jejím dně a stěnách. Vodní kámen se samozřejmě nevyskytuje jen v konvici, ale kdekoliv, kde dopadají kapky tvrdé vody. Na adbz jsme se již věnovali boji s vodním kamenem v koupelně.

Tmavý a tvrdý vodní kámen na dně WC zlikviduje tableta na zubní protézy. Po jednom spláchnutí bude jako nové

Tento nejen esteticky rušivý, ale i energeticky náročný problém může být řešen jednoduchým trikem. Zapomeňte na náročné drhnutí a drahou chemii. K odvápnění konvice postačí polovina hrnku octa a polovina hrnku vody. Převařte směs ve své konvici, nechte ji působit a poté vylejte. Ocet není jen skvělým pomocníkem v boji proti vodnímu kameni, ale i účinným prostředkem pro odstranění nepříjemných pachů.

Zkuste kyselinu citrónovou nebo sodu

Pokud ocet není vaší první volbou, sáhněte po kyselině citrónové. Na rozehřáté dno konvice nasypte lžíci kyseliny citrónové a přidejte třetinu šálku vody. Nechte působit a opláchněte. Vaše konvice nebude pouze bez vodního kamene, ale získá i svěží citrónovou vůni, radí web GoodHousekeeping. Pokud byste ani s kyselinou citrónovou nebyli spokojeni, sáhněte po oblíbené jedlé sodě.

Kyselina citronová a citron iZdroj fotografie: Depositphotos
Na odvápnění rychlovarné konvice vám poslouží kyselina citrónová

Portál BBCGoodFood radí naplnit konvici ze ¾ vodou a poté nasypat vrchovatou lžíci jedlé sody. Konvici poté zapněte, nechte převařit a pak hodinu odstát. Po hodině směs vylijte a konvici opláchněte. Pro jistotu nalijte do konvice čistou vodu a znovu přiveďte k varu, aby se pročistily všechny spáry konvice.

Čtenářka Nikola R. ze Svitav nám napsala: „Zkusila jsem konvici vyčistit bílým octem a byla jsem překvapena, jak poté konvice zářila. Po nějaké době jsem zkusila kyselinu citrónovou, ale účinek se mi zdál horší a vůně byla až příliš citronová.“ Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, každá by vám měla s odvápněním konvice pomoci a zároveň ušetřit peníze za nákup drahé chemie.

Jak se zbavujete vodního kamene?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články