Jak napravit nechtěně odbarvené prádlo. Zde je návod
adbz.cz » Hobby » Nechtěně obarvené oblečení lze napravit i bez speciální chemie. Bude na to potřeba jedlá soda, prášek do pečiva a koření

Nechtěně obarvené oblečení lze napravit i bez speciální chemie. Bude na to potřeba jedlá soda, prášek do pečiva a koření

Pokud jste vytáhli z pračky bílé prádlo a všimli jste si, že jste ho nechtěně obarvili, nemusíte spěchat do obchodu pro bělidlo. Pomůže vám tento trik.

pradlo
Zdroj fotografie: Depositphotos

Praní prádla není tak jednoduchá záležitost, jak se může zdát. Často při něm totiž dochází k mnoha problémům, jako je například obarvení bílých kusů. To se může stát v momentě, kdy nechtěně přihodíte do bubnu s tímto oblečením například červenou ponožku nebo fialové spodní prádlo. Pokud se podobná situace přihodila i vám, nemusíte nutně spěchat do obchodu pro bělidlo. Jak uvádí web Genialne, pomůže vám jednoduchý trik. 

Zabarvené oblečení můžete snadno napravit svépomocí  

Zabarvené oblečení není nutné vyhazovat a už vůbec ne čistit pomocí drahých prostředků plných chemikálií. Ty totiž mohou prádlo nejen poškodit, ale také ne vždy fungují tak, jak by měly. Mnohem lépe se vyplatí použít jednoduchý domácí trik, který budou pravděpodobně znát pouze vaši prarodiče. Jedná se však o účinnou a zcela přirozenou metodu, při níž budete potřebovat pouze pár ingrediencí z kuchyně a jedno velmi účinné koření.

Ačkoli to může znít překvapivě, se zabarvenými skvrnami na bílém prádle si skvěle poradí bobkový list. Toto úžasné aromatické koření si většina lidí spojuje spíše s vařením nebo jeho využitím v alternativní medicíně. Nicméně jej však lze použít i ve prospěch vašeho oblečení, které bude po jeho aplikaci vypadat dle webu Handimania jako nové – a to bez jakéhokoli rizika vedlejších účinků nebo poškození bílé látky. 

Jak využít bobkový list ve svůj prospěch

Samozřejmě je důležité zmínit, že aby byla metoda co nejefektivnější, budete potřebovat i další produkty, a to prášek do pečiva a jedlou sodu. Tyto ingredience však již pravděpodobně máte ve své spíži. Pokud ne, vyjdou vás na pár korun a seženete je v každém obchodě s potravinami. Jakmile budete připraveni, postupujte podle níže uvedeného návodu: 

  • Vložte několik bobkových listů do hrnce a přiveďte je k varu. Poté je nechte louhovat alespoň 15 minut.
  • Nyní vložte obarvené prádlo do vhodné mísy a zalijte ho připraveným odvarem. Nechte tekutinu zcela vychladnout a následně oblečení vyndejte.
  • Do odvaru z bobkového listu přidejte 4 balení prášku do pečiva a 2 polévkové lžíce jedlé sody, přičemž vše důkladně promíchejte a poté do směsi opět přidejte prádlo. 
  • Nechte roztok působit alespoň 2 hodiny a po uplynutí této doby oblečení znovu vyperte v pračce. 
Bobkový list nad hrncem s vroucí vodou
Zdroj fotografie: Depositphotos
Bobkový list si skvěle poradí se zabarveným bílým oblečením

Jakmile budete mít hotovo, oblečení bude opět dokonale bílé, a to bez nutnosti použití chemického bělidla či jiných komerčních výrobků za hodně peněz. Jedná se o velmi spolehlivý trik, který se osvědčí v každé krizové situaci a každý jej jistě ocení. Na webu adbz jsme také psali o tom, jak prát jako odborník a udržet oblečení po dlouhé roky jako nové.