Triky na efektivní třídění prádla pro každou domácnost | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Perte jako odborník a vaše oblečení vydrží roky jako nové. Expertka poradila revoluční postup třídění špinavého prádla

Perte jako odborník a vaše oblečení vydrží roky jako nové. Expertka poradila revoluční postup třídění špinavého prádla

Každý člověk se snaží si práci v domácnosti usnadnit a postupem času přijde na postupy, díky kterým ušetří spoustu času. To stejné platí i pro třídění prádla před praním.

trideni pradla 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže se už nějakou dobu věnujete domácím pracím, nejspíše jste již přišli na nějaké efektivní metody, díky nimž ušetříte čas při práci. Někteří však nestihli zaznamenat, jak efektivně a rychleji pracovat, aby měli vše brzy hotové. Jednou z metod, která vám usnadní domácí práce, je i třídění prádla. Ještě předtím, než půjdete dávat špinavé oblečení do pračky, si jej jednoduše roztřiďte podle barev. Poté vám jen bude stačit, když dáte určitou hromádku do pračky, a máte hotovo. Pro snadné třídění prádla existuje několik triků.

Prádlo rozdělujte podle barev

Možná jste doposud dávali veškeré špinavé prádlo do jednoho koše a poté jste trávili několik minut tříděním a zjišťováním, kterou barvu bude potřeba vyprat, protože je jí nejvíce. Abyste se vyhnuli tomuto zdržení, stačí vám, když si pořídíte trochu více košů na prádlo. Celkem by měly být 4 (na bílé, na tmavé, na barevné a na chemické čištění). Skvělou volbou je to, když budou označeny štítky, aby i děti věděly, jak správně třídit.

zena tridi pradlo
Zdroj fotografie: Depositphotos

Řiďte se štítkem

I když budete mít prádlo krásně roztříděné podle barev, je nutné brát v potaz i štítek, jenž je umístěn na vnější straně oblečení. Dle toho totiž poznáte, zda daný kousek můžete prát v pračce, na kolik stupňů a jestli jej lze dávat i do sušičky. Pokud byste si všimli, že prádlo nepatří do pračky, budete ho muset vyprat ručně nebo odnést do čistírny. Někteří lidé si i tyto kousky raději vyperou sami, než aby museli chodit a utrácet peníze za čistírnu. V některých případech to tak lze udělat, ale nejde to u všeho.

stitek batoh
Zdroj fotografie: Depositphotos

Seřaďte oblečení podle látky

Pokud budete mít seřazeny hromádky podle barev a také podle toho, na kolik stupňů se mají prát, pokračujte s tříděním podle druhu látky. Například ručníky a povlečení oddělte od klasického oblečení, jako je tričko nebo mikina. Jestliže máte v plánu vyprat si džíny a kalhoty, neperte je společně s halenkami a tričky. Pozor si dávejte také na to, abyste do pračky nedávali společně látky, jež dělají žmolky, a ty, které žmolky zachycují. Po vyprání byste totiž měli ještě více práce než před ním.

zena dava obleceni do pracky
Zdroj fotografie: Freepik

Připravte si silně znečištěné kousky předem

Jestliže máte v koši na prádlo košili s fleky či jiné silně znečištěné prádlo, je lepší jej vyprat samostatně nebo na něj nanést speciální přípravky ještě před vložením do pračky. Fleky od oleje a mastné prádlo se jistě vyplatí vyprat samostatně například ve velkém lavoru. Zažloutlé skvrny v podpaží nebo skvrny od vína, kávy či jiné znečištění ošetřete předem a použijte speciální přípravky, které jsou určené na skvrny. Uvidíte, že po doprání nebude po tomto znečištění ani stopa.

Jaké triky používáte při třídění prádla vy?

Zdroj: Thespruce