Pokud se chystáte do zahraničí a chcete si měnit eura, měli byste si dát pozor na padělané mince. Ty se dle serveru Bundesbank stihly rozšířit po celé Evropě i přes to, že policisté již zatkli jejich tvůrce. Jednalo se o nebezpečný čínský gang, který se schovával dlouhé roky ve Španělsku a neustále se přesouval. Nyní jsou sice za mřížemi, ale přesto má být v oběhu bezmála 500 tisíc padělaných mincí. Rozpoznat je však můžete snadno.
Po Evropě kolují padělané dvoueurovky
Falešná eura se v posledních měsících rozšířila téměř po celé Evropě. Ve Španělsku jich má být v oběhu zhruba 100 tisíc, přičemž v ostatních zemích zhruba dalších 400 tisíc. Bohužel nelze konkrétně říci, v jakých zemích s nimi můžete přijít do styku, ale na pozoru by měl být dle policistů naprosto každý. Pokud byste s nimi totiž zkoušeli platit, možná by to nemuselo dopadnout nejlépe a tamní prodejci by vás za to nahlásili úřadům.
Papírové podoby platidel s vysokou hodnotou nemusí být ty jediné možné. Aktuálně se připravují i velmi hodnotné kovové mince.…
více
Jedná se zejména o dvoueurové mince, a jak uvedl server Policia, padělky jsou opravdu vysoce kvalitní. Rozpoznat je však můžete i vy bez odborných dovedností. Zaměřte se zejména na ty nejmenší detaily, jako je otisk vzoru. Ty totiž v takovém případě bývají méně výrazné, než je tomu u skutečných mincí, a mohou se snadněji loupat. Stejně tak mají občas různobarevné skvrny a jejich barva může být celkově v jiných odstínech.
Zda jsou vaše mince pravé, lze zkontrolovat také pomocí magnetu. V zásadě jsou totiž jen velmi málo přilnavé, a pokud se k němu přichytí, měly by po zatřepání rychle spadnout. Ty padělané se však mohou držet i přes silnější otřesy nebo se naopak vůbec nedržet. Jakmile závadné kusy rozpoznáte, neváhejte to oznámit policii nebo místním úřadům. Na webu adbz jsme také psali o mincích, které vám mohou vydělat opravdu hodně peněz.