Nová pravidla placení energií 2024: Jedna skupina Čechů ušetří velké peníze a druhá se nedoplatí. Do které patříte vy?

Obyvatelé bytových domů již nebudou muset platit za ostatní. Stát učinil v novele změny, díky kterým mohou některé skupiny lidí dokonce ušetřit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Život v bytovém domě může být často náročný, a to zejména co se týče vytápění místností a ohřevu vody. Většinou má totiž více domácností jeden společný zdroj, což znamená, že zatímco se někteří snaží šetřit, jiní jim to mohou dle serveru Dřevostavitel svým plýtváním energie velmi snadno pokazit. Počátkem tohoto roku však došlo k určitým změnám v novele, díky kterým dokáží určité skupiny lidí ušetřit tvrdě vydělané peníze i teplo.

Nové dělení energie do jednotlivých bytů 

Během začátku roku stát představil nová pravidla pro rozúčtování nákladů na vytápění bytových domů. Ta zavádí novela vyhlášky 269/2015 Sb., která má zajistit spravedlivější rozúčtování tepla pro domácnosti v jednotce. Doposud tomu totiž často bylo tak, že některé byty profitovaly z vytápění ostatních, zatímco další (zejména byty v nejvyšším a nejnižším patře) se musely potýkat s tepelnými úniky a nedostatkem přísunu horké vody. 

Novela přináší dvě hlavní změny, které by měly snížit platby za vytápění domů. Zásadní je posun dolního limitu z 80 na 70 procent, díky čemuž obyvatelé nejenže ušetří, ale také budou mít větší motivaci vytápět své byty hospodárně. Pokud totiž budou šetřit a snažit se získávat teplo efektivně, ušetří tím více peněz a zajistí si teplou domácnost po dlouhá léta. Na webu adbz jsme také psali, jak snížit své výdaje za elektřinu pomocí drobných změn

Praha, ulice iZdroj fotografie: iStock
Díky změnám v novele ušetříte za vytápění své domácnosti.

Energetická náročnost budovy 

Druhou změnou v novele je stanovení poměru základní a spotřební složky na základě průkazu energetické náročnosti budovy. To znamená, že úspornější bytové domy budou mít nyní základní složku vyšší, zatímco u těch s nejvyššími úniky tepla zůstane stejná. Alternativní možností je poté řešit problematiku s energiemi instalací vlastního zařízení. To vás však dle serveru DeníkPravda může ve finále vyjít na ještě více peněz. 

Co si o této změně myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články