Namažte dveře ledničky lojem na rty. Ušetříte až 5 000,- ročně
adbz.cz » Hobby » Netěsnící těsnění lednice se dá za 30 sekund opravit pomocí loje na rty. Stačí jedna vrstva

Netěsnící těsnění lednice se dá za 30 sekund opravit pomocí loje na rty. Stačí jedna vrstva

Některé ledničky se úplně nedovírají, aniž jsou plné. Problémem pak často je vadné těsnění, ať už je příčina jakákoli. Je tu ale řešení v podobě použití kosmetické pomůcky.

luj tesneni lednicka
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Magnetické těsnění lednice dovoluje její těsné uzavření. Dovnitř se nedostane teplý vzduch z venku a chlad neunikne. Avšak i při pečlivém a opatrném používání se po čase mohou objevit průduchy, což znamená i rostoucí potíže. Naštěstí ale existuje velmi jednoduchý trik, jak tento problém vyřešit. Budete k němu potřebovat pouze jednoduchou kosmetickou pomůcku, kterou dnes běžně používají jak ženy, tak často i muži.

Proč se lednice nedovírá?

Bez ohledu na parametry z výroby se těsnění postupem času stává tužším a poréznějším. V některých místech proto k povrchu hůře přilne. Až to působí dojmem, se se dveře dají špatně zavřít. Základním signálem, že je něco špatně, často bývá kondenzace vody kolem těsnění. Nastane totiž to, že teplota na těsnění je v důsledku proudění venkovního vzduchu vyšší než ve zbytku ledničky. Stejně tak vám může stékat na podlahu.

Jakmile něco takového zaznamenáte, rozhodně je na místě dveře podrobně prozkoumat. Netěsnosti i otvory totiž mohou být velmi nenápadné, například drobné prasklinky. Ty se totiž „otevřou“ jen při dovření nebo tahu, normálně je nevidíte.

Jaké to může mít následky?

Nedovírání ledničky vyvolává řadu rizikových jevů, které se později rozrostou do vážnějších problémů. A nejspíš to – jak už to tak bývá – postihne hlavně vaši peněženku. Uvnitř lednice jsou totiž tepelné mosty. Jde o kanály, jimiž teplý vzduch proudí přímo do interiéru. Vnitřní kompresor tak musí neustále běžet, aby tyto teplotní výkyvy vyrovnal. Celkový provoz lednice se tak stává náročnější, což se rozhodně promítne v účtu za elektřinu.

potraviny v ledničce
Zdroj fotografie: Pixabay

Nevyhnutelným následkem vnitřního oteplování je rychlejší zkáza potravin. Některé výrobky pak mohou být nepoživatelné i dlouho před uplynutím data spotřeby. Zasažen bude i termostat, protože nastavená a reálná teplota se budou rozcházet. Jedinou spolehlivou cestou zjištění skutečné teploty uvnitř bude nezávislý teploměr.

Co se s tím tedy dá dělat?

Když ještě nenarazíte na viditelné dutiny, praskliny nebo otvory, lze jako opravný prostředek použít klasický balzám na rty. Lednici umyjte a vytřete do sucha. Celé těsnění potřete balzámem na rty, ideálně ho ještě rozetřete prstem. Tuk z něj vyrovná nerovnosti, takže těsnění může dál konat svou funkci. Jestliže tento postup selže, pravděpodobně jsou už otvory příliš rozsáhlé a bude nutná výměna celého těsnění.