Lepidlo a jedlá soda: Nejlepší na opravu všeho možného
adbz.cz » Hobby » Lepidlo smíchané s jedlou sodou opraví i neopravitelné. Dá se použít snad úplně na všechno

Lepidlo smíchané s jedlou sodou opraví i neopravitelné. Dá se použít snad úplně na všechno

Smícháním správného lepidla a jedlé sody získáte účinnou směs, která vám pomůže opravit naprosto vše v domácnost. Zde najdete postup, jak na to.

Tekuté lepidlo
Zdroj fotografie: Uživatel Kulmalukko / Creative Commons / CC BY

Uživatel sociální sítě YouTube se jménem Inventor 101 nedávno zveřejnil video o úžasných účincích, které přináší kombinace jedlé sody a superlepidla. Při smíchání těchto dvou prvků totiž dochází k chemické reakci, která zvyšuje pevnost lepící směsi. Molekuly hydrogenuhličitanu v jedlé sodě reagují s kyanoakrylátem (správný název pro superlepidlo) a společně pak vytváří reaktivní ionty, které se vážou s kyanoakrylátem. Tyto vazby pak dále vytváří dlouhé polymerní řetězce, které jsou mnohem pevnější, než samotný kyanoakrylát.

Test lepící směsi

Inventor 101 ukazuje ve videu 3 příklady pevnosti vazby – používá víčko plastové láhve, šroub a směs lepidla s jedlou sodou, která udrží až 28kilové závaží. Ukazuje však také, jak lze směs použít k upevnění zlomené podložky nebo vyplnění otvoru, který byl odlepen a již nepasuje k hřebíku na zadní straně rámu obrazu. Nejpůsobivější z předváděných kousků je test pevnosti. Ten ukazuje, jak bezpečná a pevná je směs po úplném zaschnutí. Video začíná broušením horní části plastového uzávěru láhve, aby jej bylo možné snadněji lepit.

Následuje přidání superlepidla a umístění šroubu na horní část, dokud je ještě tekuté. Poté se přidá další superlepidlo a nasype se na něj malé množství jedlé sody. Po ztuhnutí se tento proces ještě jednou zopakuje, aby se zajistilo správné slepení. Jakmile uplyne dostatečně dlouhá doba, muž vyzkouší, co lepící směs vydrží. Uzávěr láhve tak připevní k desce stolu a vytáhne 28kilové závaží. K tomu je přivázána šňůra, která je poté zavěšena přes šroub. Dokonce se závažím i trochu houpe, aby ukázal, jak je směs pevná. 

Rozbitá podložka a zadní strana rámu 

Určitě se vám již také stalo, že se vám ulomily některé drážky nebo podložky a vy jste je potřebovali vyměnit. S tím vám taktéž skvěle pomůže směs superlepidla a jedlé sody: stačí vytvořit formu pomocí lepidla z lepící pistole a do ní následně umístit směs ze superlepidla a jedlé sody. Opět je zapotřebí několik vrstev, abyste získali pořádné vytvrzení, a samozřejmě také dostatek času. Poslední ukázka ve videu řeší problém, se kterým se potýká mnoho majitelů domů, a to poškození zadní strany rámu obrazu nebo zrcadla.

Žena na utření oroseného zrcadla nepoužila žádný přípravek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zadní strana rámu obrazu nebo zrcadla, která byla vyrobena z nepříliš kvalitního výrobku zvaného OSB, se může velmi snadno poškodit. OSB desky jsou známé tím, že se snadno odštípnou, zlomí se a jako v tomto případě se odlepí nesprávným odstraněním hřebíku. Inventor 101 však přišel na to, jak vyplnit příliš velkou díru, která po tomto nechtěném incidentu zůstala, a to několika vrstvami směsi superlepidla a jedlé sody, dokud se nevyrovná se zbytkem desky. 

Nakonec stačí akorát počkat, až směs pořádně vytvrdne, poté do ní vyvrtat nový otvor (přímo do směsi lepidla a jedlé sody) a problém je vyřešen. Nezapomínejte se při používání superlepidla vždy ujistit, že jste v dobře větraném prostoru. Také ho vždy nechte dostatečně vytvrdnout, než přejdete k dalšímu kroku.