Tyto spotřebiče vytahujte ze zásuvky. I když jsou vypnuté, žerou elektřinu
adbz.cz » Hobby » Nemusí být zapnuté, aby sosaly elektřinu: Nabíječka na telefon, televize ale i sporák či mikrovlnka

Nemusí být zapnuté, aby sosaly elektřinu: Nabíječka na telefon, televize ale i sporák či mikrovlnka

V době, kdy se ceny za energie neustále navyšují, se vyplatí znát triky, jak spotřebu co nejvíc zefektivnit a zabránit jejímu plýtvání. Tato zařízení byste měli vypojovat ze zásuvky.

zasuvka spotrebice elektrina
Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz

Snad v každé domácnosti se najdou spotřebiče a jiná elektronická zařízení, která jsou neustále zapojena v zásuvce. I když je momentálně nepoužíváte nebo se tváří vypnutě, ve skutečnosti neustále spotřebovávají elektřinu a navyšují tak vaše účty. Zaměřte se na těchto pět zařízení a snižte svoje celkové výdaje. V rámci celého roku tak můžete pěkně ušetřit.

Vypojujte nabíječku na mobil

Téměř každý má nabíječku na mobil vždy zastrčenou v zásuvce a připravenou k použití, aby v případě potřeby mohl jen připojit mobilní zařízení. Přestože se jedná jen o stopové množství, nabíječka ve skutečnosti stále spotřebovává elektrickou energii. Přitom stačí ji jen po použití ze zásuvky vytáhnout a nechat položenou poblíž. Nezabere vám to o moc víc času, ale pomůže ušetřit pár peněz.

Televizní příslušenství

Většinou každý vypne televizi ve chvíli, kdy se na ni přestane dívat. Na příslušenství jako set-top-box však myslí jen málokdo a nezřídka se tak stane, že je toto zařízení v aktivním režimu, i když je televizor vypnutý. Ve skutečnosti se jedná o ne příliš zanedbatelné množství, které na celkovém vyúčtování pak rozhodně poznáte. Nezapomínejte proto i toto zařízení vždy vypnout.

Energii spotřebovává i televize

I když televizor aktivně nepoužíváte a vypnete jej, ve skutečnosti dojde jen k jeho přepnutí do pohotovostního režimu, ve kterém stále spotřebovává malé množství energie. I když to na denní bázi není žádná katastrofa, v celkovém vyúčtování a po sečtení s dalšími zbytečnými úbytky se už může jednat o poměrně velkou částku. Novější modely již v sobě však mívají zabudovaný systém, který pomáhá s energií nakládat úsporněji.

Notebook byste v zásuvce mít neměli

Neustále nabíjení notebooku je škodlivé hned z několika důvodů. Jeho neustálým nabíjením dochází především k poškození jeho baterie. Tím výrazně snížíte její funkčnost a životnost. Navíc tím neustále spotřebováváte energii, kterou přitom nepotřebujete. Notebook nechte zapojený v zásuvce jen po nezbytně dlouhou dobu. Ušetříte tak peníze hned dvakrát.

zapínání mikrovlnky
Zdroj fotografie: Depositphotos
Spotřebiče, které ukazují čas, neustále spotřebovávají energii

Pozor na spotřebiče s hodinami

Sporák, mikrovlnná trouba nebo trouba s funkcí ukazatele času využívají energii k napájení těchto hodin. Pokud toužíte mít tento údaj v kuchyni neustále na očích, ujistěte se, že čas ukazuje pouze jeden spotřebič. V dalších případech se jedná o zbytečné plýtvání. Pokud si dáte pozor na všechna výše zmíněná zařízení, můžete na spotřebě za celý rok ušetřit 700 – 1 000 Kč.