8 zařízení, které doma spotřebovávají nejvíce energie, i když jsou vypnuté

Domácnosti jsou v současné době plné elektroniky. To pochopitelně zvyšuje spotřebu energie. Tu spotřebovávají i vypnuté elektrické spotřebiče.

mikrovlnka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste si mysleli, že stačí vypnout televizi nebo zkrátka nepoužívat pračku tak často, abyste platili méně za elektřinu, není tomu tak. Elektrické spotřebiče spotřebovávají energii i vypnuté. Toto množství se pohybuje mezi 5 a 10 % celkové energie spotřebované domem. Je to docela dost, že? Tato spotřeba je znatelnější přes noc a nazývá se upírský proud. 

Energii spotřebovává hudební vybavení 

Elektrickou energii spotřebovává gramofon, rádio nebo vaše hi-fi soustava. Pokud tedy zrovna neposloucháte hudbu, je vhodné toto vybavení vypojit ze zásuvky. Jedině tak máte jistotu, že nebudete spotřebovávat zbytečnou energii, kterou nikterak nevyužijete. Hudební zařízení, které obsahuje rádio, má spotřebu asi 14,4 w/h. Stejně tak proud spotřebovává herní konzole. Pokud je vypnutá a zapojená v zásuvce, spotřebovává 1w/h. Ponechaná v klidu pak 23,3 w/h. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Proud spotřebovává také mikrovlnná trouba. U ní je však velký rozdíl ve spotřebě s otevřenými a zavřenými dveřmi. Pokud je zavřená, pak vypnutá a zapojená v zásuvce spotřebuje 3 w/h. V případě, že ji však necháte otevřenou, projedete až 25,7 w/h. Obdobné je to i s nabíječkou na telefon. Patříte k těm, kteří nabíjí telefon přes noc? Telefon se přestane nabíjet po úplném dobití, ale nabíječka nikdy nepřestane spotřebovávat energii.  

Nabitý notebook odpojte od nabíječky 

Obdobné jako s nabíječkou na telefon je to pochopitelně i s notebooky. Počítač, který je sice vypnutý, ale připojený k napájení, může spotřebovat až 8,9 w/h. V případě, že notebook necháte pouze ve stavu hibernace bude spotřeba ještě vyšší. Dostat se můžete až na 15,7 w/h. Elektřinu spotřebovává také kávovar, která je sice vypnutý, ale stále v zásuvce. V takovém případě počítejte s tím, že si vezme 1 w/h. Tyto hodnoty se samozřejmě liší podle specifikací konkrétních modelů. Vlastnosti těch nejoblíbenějších a neprodávanějších si můžete ověřit v samostatných recenzích kávovarů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Spotřebu energie má pochopitelně i televize. Množství je u každého televizoru jiné. Záleží hlavně na tom, zda máte běžný televizor nebo displej LCD. Pokud máte doma telefon s aktivovaným záznamníkem, počítejte s tím, že přístroj potřebuje 3 w/h na svůj provoz. Jak vidíte, jde ve většině případů o věci, které necháváme automaticky zapnuté. Náš účet tak může nekontrolovaně stoupat. Ideální je tedy vždy tyto spotřebiče odpojit a zapojit je jen na dobu, kdy je opravdu používáte.  

Zdroj: TechTips

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články