Výsledek mytí oken ovlivňuje i denní doba, ve které je úkon prováděn. S odolnou špínou si poradí škrob
První sluneční paprsky nabádají pilné hospodyňky k mytí oken. Lesknoucím oknům se totiž nic nevyrovná, jenomže ne vždy je výsledek dokonalý.
Obsah
Po dlouhém zimním období jsou okna špinavá od nejrůznějších létajících nečistot, kouře z topení, pavučin a uhynulého hmyzu. Na takováto okna není hezký pohled, a proto se pustí ženy do díla. Bohužel však při mytí oken chybují, tudíž se nedočkají spokojenosti. Přitom je to tak jednoduché, postačí dodržovat léty ověřený postup a spojit ho s novými poznatky.
Inspirujte se radami odborníků
I tak banální domácí práce, jako je mytí oken, nemusí být pro každou hospodyňku procházka růžovým sadem. Na vině je použití silných čisticích prostředků, nevhodné načasování nebo nezkušenost. Největší chyba je mýt okna přes poledne, kdy svítí sluníčko přímo do skel. Potom se nemůžete divit, že na nich máte nepěkné šmouhy. Pokud se chcete ujistit, že máte skla dokonale vyleštěna, podívejte se na ně oproti slunečním paprskům.
Chce to správné načasování
Je naprosto jasné, že nebudete umývat okna, když venku prší nebo je zima. Jenomže ani sluneční paprsky nejsou přínosné. Pokud se do této činnosti konečně donutíte, začněte s ní hned ráno, kdy nemá sluníčko takovou sílu. Pakliže byste umývali okna přímo na slunci, při leštění by vám na sklech ulpěly šmouhy a okna by vypadala otřesně.
Držte se pravidel, která jsou k nezaplacení
Jako první odstraňte venkovní nečistoty ze skel rámů a parapetů. Díky tomu se jich zbavíte a nebudou ulpívat vevnitř. Venkovní strana je totiž mnohem více znečištěná. Jakmile očistíte nejhrubší špínu, aplikujte vhodný prostředek. Poté vše omyjte a nadbytečnou vodu setřete gumovým pásem nebo hadříkem. V momentu, kdy budou okna čistá, můžete začít s leštěním. Pamatujte na to, že novým plastovým oknům nesvědčí silné čisticí produkty.
Ocet a soda jsou nenahraditelné
Nejste-li kamarády s chemickými prostředky, vsaďte na rady babiček. K léty prověřeným čističům patří ocet a kyselina citronová. Do jednoho šálku vody přidejte 2–3 lžíce octa či kyseliny citronové. Na zažrané skvrny vám pomůže 1,5 lžíce škrobu smíchaná s litrem vody. Určitě se vám zalíbí i mix zubní pasty a křídy. Výslednou hmotu aplikujte na skvrny. S vodním kamenem a mastnotou na skle si poradí černý čaj uvařený ve 3 litrech vody. Do něho vymačkejte půl citronu.