Mýdlové ořechy nahradí prášek i aviváž. Najdete je volně v přírodě a jsou mnohonásobně účinnější

Slupky mýdlových ořechů jsou vhodnou ekologickou variantou běžných pracích prášků. Jsou vhodné pro alergiky a lidi s kožním onemocněním a vyplatí se i z finančního hlediska.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud hledáte ekologickou, k prádlu šetrnou a finančně výhodou alternativu k běžným pracím práškům, vyzkoušejte mýdlové ořechy. Jsou vhodné i pro alergiky. Slupky těchto ořechů, které se používají místo pracího prášku a nahradí i aviváž, můžete koupit i u nás v prodejnách specializovaných na ekologické zboží. Přestože k tomu jejich název svádí, s mýdlem nemají nic společného. Jejich tajemstvím jsou saponiny.

Slupky mýdlových ořechů obsahují 16 % saponinů

Právě saponiny mohou za prací a čisticí schopnosti těchto ořechových slupek. V rostlině je jejich funkcí chránit ořechové jádro před škůdci a baktériemi. Odtud vychází jejich antibakteriální účinky, které dobře využijeme právě při praní. Mýdlové ořechy rostou v Indii a v Nepálu na stromech Sapindus Mukorossi a Sapindus Trifoliatus. Po podzimní sklizni se ořechy usuší a jejich slupky se zabalí do látkových pytlíků. Využívají se právě jen slupky, ořechové jádro není vhodné k jídlu ani nemá čistící účinky, takže se vyhazuje.

iZdroj fotografie: Pxhere

Výhody tohoto přírodního pracího prostředku

Použijete-li místo pracího prášku slupky mýdlových ořechů, získáte stoprocentně rostlinný prací prostředek pro jemné praní. Je šetrný jak k barvám prádla, tak k pokožce, proto je vhodný pro alergiky a lidi trpící dermatitidami. Má neutrální vůni. Jeho použitím neznečišťujete životní prostředí, a to i ve srovnání s bezfosfátovými prášky. Je ekologicky snadno odbouratelný, neškodí vodním živočichům. Je výhodný ale i finančně. Kilogram ořechových slupek vystačí pro čtyřčlennou rodinu při běžné míře praní přibližně na rok.

Praní mýdlovými ořechy

Mýdlové ořechy se požívají na praní bílého i barevného prádla všeho druhu při teplotě 30 až 90 °C. Jsou vhodné i na vlnu a hedvábí. Pokud jsou na prádle skvrny třeba od čokolády nebo trávy, je dobré použít navíc odstraňovač skvrn, nejlépe také přírodního typu. K bílému prádlu se doporučuje občas přidat sodu, která předejde šedému nádechu prádla.

iZdroj fotografie: Pxhere

Mýdlové ořechy příliš nepění, ale perou stejně účinně jako prací prášky. Při praní ani není třeba přidávat aviváž, prádlo bude vonět čistotou a bude na dotek měkké. Do plátěného sáčku se vloží čtyři až šest polovin ořechových slupek, sáček se namočí a vloží přímo do bubnu pračky. Po skončení praní se sáček i s prádlem usuší a příště jej můžeme použít znovu.

Zdroj: Eco Nuts

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články