Takhle jednoduše lze prodloužit životnost džín o 10 let
adbz.cz » Hobby » Zkušené hospodyňky umí džínům prodloužit životnost až na 10 let. Před praním je namáčí v octu s cukrem

Zkušené hospodyňky umí džínům prodloužit životnost až na 10 let. Před praním je namáčí v octu s cukrem

Pokud jste našli skutečně padnoucí džíny, chcete, aby vám vydržely na věky. Jenže nošením a praním ztrácejí svůj zářivý vzhled. Pomůže vám s tím ale trik, o kterém mnoho lidí neví.

prat drziny v ruce
Zdroj fotografie: iStock

Málokterý módní fenomén je takovým držákem jako džíny. Původně pracovní kalhoty zlatokopů, které v květnu oslaví stopadesátiny, nechybějí v žádné šatní skříni. Každý rok si je na celém světě koupí miliony lidí. Pokud nejste příznivci nejrůznějších výstřelků a máte rádi klasiku, džíny správného střihu a barvy můžete v klidu nosit i řadu let. Jediným úskalím těchto kalhot je, že při častém nošení a praní se opotřebovávají a jejich vzhled uvadá.

Dopřejte kalhotám speciální lázeň

Pokud se o džíny správně staráte, mohou vydržet deset let. Je všeobecně známé, že čím častěji je musíte prát, tím víc materiál ztrácí kvalitu a žádoucí vzhled. Procesu praní by se tedy kalhoty měly vystavovat co nejméně. Perte je až ve chvíli, kdy jsou opravdu špinavé, a co nejšetrnějším způsobem. Neznamená to, že je musíte prát jenom v ruce. Stačí je obrátit na ruby, spustit režim jemného praní, nastavit teplotu vody na maximálně 40 stupňů Celsia a odstřeďovat je při nižších otáčkách.

Zkušené hospodyňky ale ještě před praním udělají jednu věc, která nechtěnou ztrátu perfektního vzhledu denimu zbrzdí. Jde o vychytávku, díky které si kalhoty zachovají velmi dlouho zářivou barvu a vypadají skoro jako nové. Spočívá v tom, že před vložením do pračky se džíny namočí do speciální lázně. Měly by v ní být zhruba 40 až 50 minut. Pak se vymáchají v čisté vodě a dají do pračky. Postup je snadný:

Žena pere džíny
Zdroj fotografie: Depositphotos
  • Napustíte do umyvadla nebo lavoru 5 až 7 litrů vody.
  • Přilijete 1 hrnek 9% octu.
  • Přidáte 2 až 3 polévkové lžíce cukru.
  • Promícháte roztok.
  • Namočíte do něj džíny na 40 až 50 minut.
  • Opláchnete kalhoty v čisté vodě a vyždímáte.
  • Vložíte je do pračky a zapnete režim jemného praní.

Vyhněte se slunečním paprskům

Pokud před praním pravidelně kalhotám lázeň z octu a cukru dopřejete, zachovají si původní barvu po dlouhou dobu. Nezapomeňte ani na to, že šetrné by mělo být i sušení džín po vyprání. Neměli byste je dávat do sušičky, ztratí brzy tvar. Nejlepší je pověsit je v koupelně nebo na sušáku v pokoji, kam na ně nebude dopadat sluneční světlo, protože by mohly vyblednout. Je možné je sušit i na čerstvém vzduchu, ale ideálně ve stínu. Každopádně je obraťte naruby.

Mějte stále na paměti, že jakmile nejsou skutečně špinavé, prát je není dobrý nápad. Častým praním se poškozují vlákna. Pokud máte pocit, že jsou jen utahané a potřebují osvěžit, pomůže vám s tím malý trik. Do láhve s rozprašovačem nalijte v poměru 1 : 1 vodu a vodku. Roztok pořádně smíchejte a nastříkejte na džínovinu. Nechte kalhoty uschnout a pak je dejte přes noc do mrazáku. Bakterie i zápach zmizí.