Města duchů, která nikdy nebyla obydlena
Když se řekne město duchů, každému se vybaví Černobyl. Ten ale není jediný, kde už nikdo nebydlí. Některá místa přestanou být pro život, ekonomickou správu a infrastrukturu obyvatelná. Někdy se ale stane naprostý opak: města, která se kvůli dlouhé stavbě nikdy nedokončí, zůstanou prázdná.
Kanbaši
Město Kanbaši se nachází v městské části Ordos v severní Číně. Začalo se stavět během takzvaného stavebního boomu. Budoucí rezidenční komplex měl být domovem pro 300 tisíc čínských občanů. Slibná metropole však zůstala neúspěšnou investicí do nemovitostí.
Důvodem byla globální finanční krize, kvůli které několika vývojářům najednou prostě došly peníze. Stavba byla zastavena, a když vyšlo najevo, že investované prostředky nebude možné vrátit, začali někteří investoři nabízet zničení již postavených budov, aby vytvořili prostor pro další potenciální projekty. Konečné rozhodnutí však ještě nebylo učiněno a prázdné město je připomínkou neúspěšných investic.
Předměstí Sesenyi
Nedaleko španělského města Seseña – oblasti mezi Madridem a Toledem – vybudoval miliardář Francisco Hernando rozsáhlý rezidenční komplex s 13 500 byty. Byl postaven uprostřed boomu poptávky po nemovitostech a získal titul největšího stavebního projektu v Evropě mezi projekty realizovanými soukromými developery.
V roce 2008 obdrželi věřitelé projektu 2 000 bytů, ale krátce nato vláda zahájila zastavení dalších prodejů. Důvodem byl nedostatek pitné vody a povolení k pohybu v budovách. Kromě toho nebyla připravena ani infrastruktura budoucího komplexu. A když měl sám miliardář Hernando problémy se zákonem kvůli obvinění z daňových úniků a úplatků, nikdo o dokončení stavby nemluvil.
Kijondong
Nedaleko demilitarizované zóny severokorejské úřady postavily město Kijondong, nazývané také jako „propagandistická vesnice“. Toto místo je jediným osídlením KLDR, které lze obecně pozorovat z území Jižní Koreje.
O městě Kijondong není mnoho informací. Nejčastěji existují důkazy o tom, že osadu tvoří světlé falešné „domy“ bez vnitřních prostor, ale s elektřinou. I když světla v oknech svítí, je to naplánované – na stejných místech a v určitou dobu. Není v něm ani žádná populace: jen někdy v Kijondongu uvidíte stavitele, vojáky nebo ženy umývat okna.