Slupka z melounu je nedoceněný poklad. Pro rostliny je to vitamínová bomba, pro škůdce „smrťák“
Zjistěte, v čem spočívá přínos melounových slupek a proč jsou neocenitelným pomocníkem tolika zahradníků. Výsledek jejich použití vás velmi mile překvapí.
Obsah
Naučte se pracovat s organickými zbytky ze své domácnosti a začněte je využívat i na zahradě. Velmi snadno vám nahradí spoustu umělých přípravků plných chemických a toxických látek. Jejich použití vás nestojí téměř žádné peníze, a přesto jsou v některých případech účinnější než kupované postřiky. Vyzkoušejte také tuto přírodní metodu, jak dopřát své zahradě tu nejlepší péči.
Pozitivní účinky melounu
Toto ovoce je velmi oblíbené pro svou svěží a sladkou chuť. Obsahuje však také velké množství vitamínů a prospěšných látek, které velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Mimo to slouží meloun jako skvělý způsob hydratace, což se vyplatí zvláště v letních měsících, kdy je zapotřebí přijmout větší množství tekutin. Nejen samotná dužina, ale také jeho slupka vám může být velmi prospěšná. Zvláště v případě, že máte vlastní zahrádku.
Hnojivo z melounové slupky
Právě ve slupkách melounu se ve velkém množství nachází draslík a fosfor, což jsou základní stavební kameny pro správný růst hnojiv a základní složky pro výrobu účinných hnojicích směsí. Obsahují však také hořčík a sodík. Lze jimi snadno obohatit zrající kompost a ten následně použít k vyživení rostlin nebo jej zapracovat do půdy na konci nebo začátku sezóny.
Zbavte se škůdců
Melounové slupky vám také skvěle poslouží při ochraně zahrady před škodlivými druhy hmyzu, a zejména před slimáky. Vůně a chuť těchto zbytků je pro tyto nezvané hosty natolik lákavá, že jí nedokážou odolat. Shromáždí se tak na jednom místě a pro vás bude mnohem snazší je zlikvidovat. Ušetříte si tak hodiny práce s jejich sbíráním nebo postupným zaháněním.
Další způsoby, jak ochránit rostliny před škůdci
K ochraně rostlin lze využít i jiné zbytky z vašeho domova. Přírodní bariéru proti šnekům a slimákům vytvoříte například použitím kávové sedliny, vaječných skořápek nebo dřevěného popela. Použitím těchto surovin navíc rostlinám dodáte prospěšné látky, které stimulují jejich růst a podporují imunitní systém. Ve výsledku tak budou mnohem zdravější a vitálnější.