Máte doma vysokou vlhkost? Zbavíte se jí přesně za 5 minut a 0 Kč
adbz.cz » Hobby » Máte doma vysokou vlhkost? Zbavíte se jí přesně za 5 minut a 0 Kč, udělejte to hned

Máte doma vysokou vlhkost? Zbavíte se jí přesně za 5 minut a 0 Kč, udělejte to hned

Pokud se i vy doma potýkáte s nadměrnou vlhkostí, pak byste měli vyzkoušet některý z těchto triků. Za 5 minut máte po problému a nebude vás to nic stát.

vlhkost
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nadměrná vlhkost v podzimních a zimních měsících trápí velkou část domácností. Vlivem vzdušné vlhkosti dochází nejen ke zhoršení kvality ovzduší, ale také horšímu schnutí prádla v případě, že jej sušíte doma na věšáku, nebo vzniku plísní. Naštěstí podle webu iDnes existují jednoduché způsoby, které vám s těmito problémy zaručeně pomohou. Stačí dodržovat určitá pravidla a vaše domácnost bude svěží, čistá a bez různých škodlivin.

Jak se projevuje nadměrná vlhkost

Mezi nejčastější známky poukazující na hromadění vlhkosti v bytě či domě patří orosení oken. Jakmile vám na skleněných tabulích začne kondenzovat voda, měli byste začít jednat. Případný výskyt plísní vypadá neesteticky, ale kromě toho způsobuje celou řadu zdravotních potíží. Množství vlhkosti lze sledovat také různými přístroji. V ideálním případě by se měla pohybovat okolo 40–60 %, na což jsme upozorňovali už v dřívějším příspěvku na adbz.

Nezapomínejte větrat

Větrání je kamenem úrazu, zvlášť když nastanou mrazivé dny. Nikdo nechce přicházet o teplo a snižovat svůj komfort. Zanedbávání větrání však nadělá daleko více škody než užitku. Stačí přitom na pár minut otevřít okna v celé domácnosti a průvanem nechat vzduch rychle vyměnit. Pomoct může i mikroventilace, jak jsme doporučovali už dříve na adbz. Díky čerstvému vzduchu se navíc dokážete lépe soustředit na práci nebo efektivně relaxovat. Není totiž nic lepšího než jít spát do vyvětrané místnosti.

závěsy na okně
Zdroj fotografie: Pixabay
S vlhkostí vám pomůže pravidelné větrání, ale i používání digestoře a zavírání dveří do koupelny

Zamezte vzniku vlhkosti

Dalším faktorem, který je zodpovědný za hromadění nadměrné vlhkosti, je vaření. Abyste toto riziko snížili, měli byste při vaření používat pokličky a zapínat digestoř, která bude vzniklé páry postupně odvádět. Stejně tak je doporučováno zavírat dveře do koupelny, když se sprchujete nebo koupete, a po skončení celou místnost důkladně vyvětrat, jak doporučuje i naše čtenářka Alice P. z Orlové: „Nejvíc vlhkosti nám doma vznikalo při vaření a sprchování. Teď si hlídáme, aby se z koupelny a kuchyně do dalších místností nedostala.“

Zkontrolujte náchylná místa

Na začátku zimy se také vyplatí zkontrolovat místa okolo oken, dveří, stěnu okolo nábytku nebo spáry v koupelně. Podle informací na webu BydleníProKaždého může být častým problémem zatékání vody z venku, což hrozí především u starších domů nebo v případě neodborné instalace zateplení. Abyste hromadění vlhkosti účinně zamezili, musíte napřed odhalit příčinu problému. Podle toho pak zvolíte nejlepší řešení.