Mastný flek je lapálie, ale odstraníte ho hravě a levně | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Mastného fleku na oblečení se snadno zbavíte pomocí chleba + dalších 5 fíglů, které vám při praní vytrhnou trn z paty

Mastného fleku na oblečení se snadno zbavíte pomocí chleba + dalších 5 fíglů, které vám při praní vytrhnou trn z paty

Nad skvrnami od sádla, másla nebo oleje na oblečení dokázaly skvěle a levně vyhrát i naše babičky. Lze se jich snadno zbavit, aniž byste si oblíbený kousek oděvu zničili.

chleba mastny flek obleceni
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Stane se to každému, i když se snaží být sebeopatrnější. Na oblečení vystříkne olej z pánve, nebo upadne kousek smaženého jídla, a tak je mastný flek na světě. Odstranit ho z oblečení bez poničení oděvu může být někdy obtížné. Důležité je jednat co nejrychleji. Čím déle na oblečení bude, tím hůře půjde skvrna vyprat. Můžete koupit nějaký odstraňovač skvrn, ale stejně dobře je z oděvu dostanete levněji s pomocí babských rad.

Na mastnotu jen s teplou vodou

Při odstraňování mastnoty je důležité mít na paměti, že většina tuků a olejů je při pokojové teplotě polotuhá nebo pevná. Když se je tedy pokusíte odstranit praním, budete potřebovat teplou či horkou vodu. Záleží také na materiálu oblečení. Odstranění fleku lze docílit i snadnějšími triky. Pokud zvolíte správný postup, čerstvé nebo zaschlé skvrny z oděvu dostanete jednoduše.

1) Jar a ocet

Na mastnou skvrnu kápněte trochu prostředku na mytí nádobí a rozetřete ho. Pak flek setřete houbičkou namočenou v octovém roztoku, nechte zaschnout. Ocet rozhodně zřeďte vodou, jinak je příliš agresivní.

2) Piják

Vzpomínáte na pijáky, které jste měli ve školních sešitech? Fungují i na zaschlý mastný flek. Položte jeden savý papír pod skvrnu na oděvu, druhý na ni dejte seshora. Poté to přejeďte žehličkou. Mastnotu by měl papír nasát.

3) Sůl

Na flek nasypejte sůl a nechte 5 až 10 minut působit. Pak ji setřete a ještě jednou skvrnu posypejte. Rychlejší a účinnější je, když si vyrobíte solný roztok. Smíchejte v poměru 1:3 sůl s lihem. Tímto roztokem flek potřete.

skvrna jidlo kosile
Zdroj fotografie: Depositphotos

4) Hořčičná pasta

Z oblíbeného trička dostanete mastný flek i s pomocí hořčičného prášku, který rozmícháte s vodou. Konzistence by měla být polotuhá, hořčičnou pastou poté potřete skvrnu. Nechte působit asi půl hodiny a nakonec pastu smyjte teplou vodou.

5) Chleba

Některé materiály jsou problematičtější, jako je třeba samet. Z něho můžete mastný flek odstranit, když na místo položíte chlebovou střídku. Až se do ní mastnota vsákne, vyperte oblečení v teplé minerální vodě.

6) Škrob

Existují i materiály, které nelze vyprat. V takovém případě na čerstvou mastnou skvrnu naneste vrstvu škrobu. Po 5 minutách odstraňte suchým hadříkem. Postup opakujte, dokud skvrna nezmizí. Když chcete vyčistit starší flek, nejdříve škrob zahřejte na pánvi nebo v mikrovlnné troubě.