Jak dosáhnout bohatých květů u orchidejí | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Dosáhněte kvetení orchidejí po celý rok. Postačí vám k tomu jednoduché domácí hnojivo jen ze dvou ingrediencí

Dosáhněte kvetení orchidejí po celý rok. Postačí vám k tomu jednoduché domácí hnojivo jen ze dvou ingrediencí

Orchideje patří mezi populární pokojové rostliny. Je to dáno pestrostí barev a krásou jejich květů. Při jejich pěstování je třeba dodržovat určitá pravidla.

péče o orchideje
Zdroj fotografie: iStock

Na parapetech oken se orchideje zvláště vyjímají. Jejich vznešené stonky a nádherné barevné květy upoutají pozornost každého, kdo do místnosti vkročí. Někdo se obává, že jsou orchideje náročné rostliny, a proto se do jejich pěstování ani nepouští. Ale není tomu tak, bylo by tedy škoda se vyhýbat tak krásné pokojové rostlině.

Vhodné stanoviště pro orchideje

Kupodivu orchidejím nevadí umístění na okenním parapetu nad radiátorem. Háklivé jsou ale na větrání v zimě. Jinak jim vyhovuje západní nebo východní okno s možností stínění pomocí žaluzií. U orchidejí je důležité dodržovat mírnou zálivku, přičemž voda by se nikdy neměla dostat do tzv. srdíčka, ze kterého vyrůstají listy. Vhodná je měkká a odstátá voda, může být i převařená nebo dešťová.

Hnojení orchidejí komerčními prostředky

Pro hnojení orchidejí je třeba dodržet vegetační období od dubna do srpna. Aby se mohly květy tvořit a správně vyvíjet, potřebuje rostlina hodně energie. Tu získá právě z pravidelného hnojení, nejlépe 1krát týdně během zálivky. Od prosince do března pak nehnojte vůbec. Z komerčních hnojiv vybírejte takové, které je určené pro orchideje. Obsahovat by mělo zejména dusík, fosfor a draslík.

strouzky cesneku
Zdroj fotografie: Pixabay

Domácí hnojivo pro orchideje

Jestliže byste rádi za hnojivo pro orchideje ušetřili, můžete pro podporu růstu a kvetení použít to, co máte domě běžně v domácnosti, a to vodu a česnek. Hnojivo připravíte ze 3 stroužků česneku na 1 litr vody. Česnek rozdrtíte, zalijete vodou a důkladně promícháte. Nádobu uzavřete a necháte směs odstát po dobu jednoho dne. Následující den směs přecedíte, a pak jí můžete rostliny zalévat.

Pro jeden květináč s orchidejí se počítá 1 šálek nebo 200 gramů připraveného hnojiva, které nalijete přímo ke kořenům. Vodu necháte vsáknout a po 10 minutách zbytek odlijete pryč. Takto pokračujete po dobu 3 týdnů. Rostliny by měly začít bujněji růst, mít krásnou zelenou barvu listů a bohaté květy.

Jaké osvědčené domácí hnojivo pro orchideje máte vy?

Zdroj: Bhg