Znáte Leninovy brikety? Staronový komunistický fígl vám ušetří desítky tisíc korun ročně. Nestojí to přitom vůbec nic

Tento starý komunistický trik dokáže snížit náklady na vytápění domácnosti i o několik tisíc. Jeho používání má však jeden háček.

Brikety i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Topná sezona je při zvyšujících se cenách za energie, plyn i topiva pro mnoho lidí hotovou noční můrou. Ve snaze ušetřit se tak uchylují k nejrůznějším způsobům, jak co nejvíce snížit své výdaje. Přestože vytápění pomocí briket přináší podle webu EkoMax mnoho výhod, jejich levnější varianta nazývaná Leninovými briketami s sebou přináší i spoustu úskalí. Doma používáme lisované brikety už celá léta a za nic bychom neměnili.

Jak snížit náklady za vytápění

Abyste si mohli po celou zimu doma užívat příjemné teplo, ale neutratili za něj veškeré své úspory, vyplatí se provést několik opatření. Před zahájením topné sezóny zdroj vytápění nechte důkladně zkontrolovat. Kromě povinných pravidelných revizí a kontrol v případě kotle na plyn a tuhá paliva se vyplatí i radiátory napřed odvzdušnit. Důležitou roli hraje také zateplení a kvalita oken i dveří, protože tepelné ztráty mohou být opravdu vysoké. Abyste snížili energetickou náročnost dané budovy, můžete navíc využít státní dotace, jak jsme radili už dříve na Adbz.

6 šikovných způsobů, jak snížit výdaje za vytápění na polovinu. Reálně užitečné, ne jako rady politiků

Co jsou Leninovy brikety

Pověstné Leninovy brikety jsou směsí odpadu z řezaného dřeva, který svépomocí přetvoříte do podoby běžných briket. Piliny jsou však často kontaminované olejem, prachem a dalšími nečistotami. Navíc jsou formovány pomocí igelitových sáčků nebo potravinářských fólií. I přesto, že tuto vrstvu před jejich spalováním odstraníte, popel se rozhodně nedoporučuje nijak dále používat. Naopak popel z kvalitního čistého dřeva může být opravdu velmi užitečný, o čemž jsme se více rozepsali v dřívějším článku na Adbz.

brikety iZdroj fotografie: Pixabay
Leninovy brikety jsou sice levné, avšak velmi neekologické

Každá mince má dvě strany

Přestože tímto trikem můžete opravdu ušetřit spoustu peněz, ve skutečnosti je používání takových briket velmi neekologické a z dlouhodobého hlediska by mohlo negativně ovlivnit ovzduší i životní prostředí celkově. Při jejich používání se z komína často line nepříjemný černý zapáchající dým, který nejen že škodí svému okolí, ale navíc také zanáší spalinové cesty. Ne vždy se tedy vyplatí spoléhat na rádoby lákavá řešení problémů.

Čím rozhodně netopit

Nejen ze zdravotního, ale i ekonomického hlediska byste se některým topivům měli vyhnout. Kromě znečištěných briket a pilin je nedoporučováno používat jakkoliv chemicky ošetřované nebo lepené dřevo. Velmi nevhodné je podle webu iReceptář i vlhké dřevo, které špatně hoří a nevydává tolik tepla, jak potvrzuje i náš čtenář Jakub D. z Lipna: „Ideální je kvalitní suché dřevo od prověřeného dodavatele. Ve výsledku za vytápění i ušetříte, protože má větší výhřevnost.“

Čím topíte v kamnech na tuhá paliva vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články