S jedlou sodou se v zahradní mágy proměníte i vy. Při správné aplikaci uvidíte na rostlinách a zelenině doslova zázraky
Pokud proti škůdcům a chorobám ovoce a zeleniny pěstované na zahradě stále používáte chemii, zbystřete. Mnohem lepší jsou přírodní produkty.
Řada z vás vlastní menší zahradu, nebo balkon, na nichž pěstuje několik vybraných druhů ovoce a zeleniny. Většinou se jedná o rajčata, ředkvičky, okurky nebo jahody s malinami. Pokud disponujete větším množstvím času a odhodlání, možná se pustíte i do, co do pěstování, náročnějších plodin – například paprik. Bohužel různí škůdci a choroby nejsou výjimkou ani na menších zahradách. Pokud přemýšlíte, co proti nim použít a zároveň zvýšit kvalitu pěstovaných plodin, vsaďte na jedlou sodu.
Jedlá soda je všestranná a přírodní
Jedlá soda, kterou máte skoro všichni doma, je v podstatě takový malý zázrak. Ve správném poměru k vodě (popřípadě dalším složkám) vám ulehčí od nejednoho problému. Když pomineme, že ji využijete v kuchyni a při úklidu, skvěle poslouží i na zahradě. Rostlinám, potažmo plodům, dodá energii, živiny a vám pomůže i v boji s plevelem, plísněmi nebo škůdci (mravenci, slimáci, apod.)
Pokud jste dosud používali chemické preparáty, které měly zajistit eliminaci nechtěných chorob a škůdců rostlin, zvažte jejich další použití. Je známo, že se v pěstovaných plodinách ukládají residua chemikálií z těchto postřiků, které vy následně konzumujete. Mnohem vhodnější se jeví přírodní preparáty (např. avizovaná jedlá soda), které růst plodin podpoří a zároveň neohrožují vaše zdraví, potažmo životní prostředí.
Se správným dávkováním docílíte ledasčeho
Za pomoci jedlé sody zjistíte pH půdy, zbavíte se škůdců a chorob či podpoříte růst rostlin a chutnost plodů. Pokud potřebujete zjistit pH půdy na vaší zahradě, jednoduše navlhčenou půdu posypte jedlou sodou – pokud se budou tvořit bublinky, znamená to, že je půda kyselá. Pokud byste rádi podpořili kvetení okrasných rostlin, smíchejte 1 litr vlažné vody s 1 lžíci sody a získáte zálivku, která vám pomůže okrasné květiny vzpružit – zejména Plamének, Stračku nebo Řebříček.
Proti obávané plísni šedé, která ve zvýšené míře napadá zejména rajčata, budete potřebovat postřik v poměru 75 gramů jedlé sody na 10 litrů vody. Tento postřik navíc podpoří cukernatost plodů, je tedy vhodný i pro aplikování na vinnou révu. Pro „pouhé“ přihnojení smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody, 1 polévkovou lžíci rostlinného oleje, 30 gramů strouhaného mýdla na prádlo a 5 litrů vody. Získaná směs rostliny nejen vyživí, ale také zbaví zárodků chorob a škůdců. Kůru opakujte co 14 dní.
Zdroj: Gardening Know How
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
10 h
udalosti247.cz
10 h