Jak zvýšit vlhkost v místnosti pro bohaté květenství pokojovek? Častou chybu vyřeší obyčejný hadřík - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak zvýšit vlhkost v místnosti pro bohaté květenství pokojovek? Častou chybu vyřeší obyčejný hadřík

Jak zvýšit vlhkost v místnosti pro bohaté květenství pokojovek? Častou chybu vyřeší obyčejný hadřík

Pokojové rostliny mají různé požadavky. Ten nejzásadnější se týká konstantní hodnoty vlhkosti. V nevyhovujícím prostředí chřadnou a umírají. Řešení je přitom poměrně snadné, levné a zabírá téměř okamžitě.

hadr kvetina
Zdroj fotografie: Depositphotos

Stejně jako člověk potřebuje k životu vodu, i pro rostliny je nepostradatelná. Kromě běžné a pravidelné zálivky vyžadují prostředí, kde je dostatečná vlhkost vzduchu, aby ji mohly permanentně nasávat a volně dýchat. V opačném případě začnou trpět dehydratací a chřadnout. Pěstitelé se je pak snaží za každou cenu zachránit a přitom ani často netuší, jak málo by stačilo k nápravě. Tipy, jak zvýšit vlhkost v místnosti, jsou totiž směšně jednoduché.

Reakce na sebe nenechá dlouho čekat

Bez vlhkého prostředí nebudou rostliny růst. To je něco, co pěstitel nijak neobejde, ani neovlivní. Pokojové rostliny a květiny vlhko a vodu ve vzduchu k životu potřebují a čerpají z ní energii. Dlouhodobý nedostatek se projeví velice brzy. Listy povadnou, změní barvou a zeslábnou. Květy ztratí zářivé odstíny a okvětní lístky se protočí. Zemina vyschne a stane se neúrodnou, nebude mít z čeho rostlinu živit. Je to jako zoufalé volání o rychlou pomoc.

photo 1556611832 3ebd4167689e
Zdroj fotografie: Unsplash

Živná půda pro všemožné škůdce

To, co vyžadují rostliny, nemají rádi škůdci jako můry, roztoči a třásenky. Ti se stahují do míst s vysušenou zeminou, kde se snadno skryjí a nezavalí je tam vlhké hrudky hlíny. Jakmile se usadí u kořenů, je jen otázkou času, kdy se zakousnou do samotné květiny, naruší její strukturu a pochutnají si na ní. V ten moment už je na záchranu pozdě. Křísit k životu povadlou rostlinu bez živin a vlhkosti, která je navíc napadená škůdci, nemá smysl. Pro pěstitele je to ale ponaučení, že má pokojové rostliny pravidelně kontrolovat.

photo 1579548098283 41170f818334
Zdroj fotografie: Unsplash

Bez pravidelné péče nemají šanci na přežití

Ideálním řešením je zvlhčovač vzduchu. Vytápěná místnost má totiž vlhkost kolem čtyřiceti procent, rostliny však vyžadují minimální hodnotu kolem šedesáti procent. Nechcete-li do nového zařízení investovat, vyrobte si přírodní postřik a s pravidelnými časovými odstupy rostliny ošetřujte.

Některé druhy ale rosení nesnáší moc dobře. Týká se to begónií, gloxinií nebo prvosenek. Na ty je lepší použít jemný hadřík. Zajímavým trikem, jak pracovat s nedostatečnou vlhkostí v místnosti, je lepší rozmístění jednotlivých druhů rostlin podle toho, jaké nároky na vlhko a sucho mají.

Zdroj: Bloomscape