Zalévejte orchideje jako zkušený pěstitel. Při dodržení jednoduchých pravidel se dočkáte záplavy obřích a dokonale barevných květů
Orchideje vyžadují speciální péči, zvláště když dojde na zalévání. Aby se květině dobře dařilo, se zkrátka musíte držet určitých pravidel. Pak vám poroste doslova z vody.
Obsah
Orchideje nepatří mezi květiny, které stačí občas zalít a ony si nějak samy porostou. Zvláště pokud jsou zasazeny do kůry či mechu. To se pravidla pak liší ještě o něco více. Stejně jako u ostatních pokojových rostlin je potřeba je zalévat ve správnou chvíli. To znamená nenechávat ji zbytečně vyschlé ale zároveň je příliš nepřelévat. V takových případech by se vaší orchideji moc nedařilo. S těmito tipy však takové chyby neuděláte.
Zalévejte správně orchideje pěstované v kůře
Jestliže je rostlina pěstovaná v kůře, je třeba nasytit tu a nikoliv samotné kořeny. Vždy je nutné použít vodu, která má pokojovou teplotu což znamená něco okolo 20 °C, nesmí být ani ledová ani vroucí. Dbejte také na to, aby voda nestála v místech, kde se listy napojují na stonek, mohlo by to zapříčinit hnilobu. Jestliže se tam voda dostane, pak ji opatrně hadříkem či papírovou utěrkou setřete.
Nejlepší způsob, jak hydratovat rostlinu, je vložení celého květináče do mísy, která je minimálně hluboká po vrchní vrstvu kůry. Poté dovnitř nalijte vodu, o správné teplotě tak, aby hladina dosahovala akorát ke kraji květináče. Takto pak nechte kůru vláhu 10 – 15 min nasát. Vždy nejdříve dovnitř vkládejte rostlinu a až potom vlijte vodu, jinak by voda vytlačila kůru z květináče, kdybyste ji nalili první. Nakonec orchidej vyndáte necháte okapat a může zpět na své místo.
Jak na péči o orchideje ve sphagnovém mechu
Někdo orchideje pěstuje i ve speciálním mechu takzvaném sphagnovém. V tomto případě rostlinu můžete zalévat i normálně shora. Avšak více vám může vyhovovat mech nejdříve dát do dřezu a nechat ho nasát vláhu tam. Tento sphagnový mech drží hydrataci mnohem déle než to dokáže kůra. Takže vždy myslete na to, že i jestliže se jeho povrch zdá být suchý, tak ve středu může být neustále úplně mokrý.
Tudíž pokud se rozhodnete orchidej zalít nejdříve otestujte. že už je čas. Zkoušku provedete tak, že dovnitř strčíte prst až po první kloub. Jestli bude mech suchý, pak je to nutné napravit. Je důležité si dávat pozor, abyste květiny nepřelévali. Hlavně pokud jsou v plastovém či skleněném květináči, ty totiž drží vodu ještě déle. Kořeny nutně potřebují dostatek vzduchu, ten přebytek vody může hravě vytlačit, což způsobí jejich odumření.
Jak často orchideje zalévat a postřikovat
Na otázku, jak často tyto rostliny zalévat, není jednoznačná odpověď. Závisí to totiž na mnoha faktorech jako je teplota, množství světla, typ orchideje nebo v čem je pěstovaná. Obecně by mělo stačit jednou do týdne, pokud jsou odolné vůči suchu, to jsou třeba cattleyas, oncidia a dendrobiums. U ostatních spíše po čtyřech nebo pěti dnech. Zalévejte vždy až když je kůra či mech suchý.
Ruční zavlažování orchideje není rozhodně nezbytné. Zvýšení její vlhkosti lze provést i jinak. Nejefektivnějším způsobem je postavit květináč na vrstvu kamenů vložených ve vodě. A to tak, že samotné dno se vody dotýkat nebude. Rostlina bude vstřebávat tedy pouze páru. Dalším tipem je pořízení a používání elektrického zvlhčovače vzduchu.