Nejmodernější oblíbené pokojové rostliny | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Trendy pokojové rostliny roku 2021: Jsou levné, nenáročné a především oslnivě krásné

Trendy pokojové rostliny roku 2021: Jsou levné, nenáročné a především oslnivě krásné

Na trhu je opravdu mnoho pokojových rostlin. Pokud nevíte, kterou z nich si vybrat, možná vám pomůže náš přehled nejmodernějších rostlin.

kalatea calatea rostlina
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokojové rostliny dodávají domácnostem celistvost, hřejivý pocit domova a navíc plní ještě další, praktičtější funkce. Díky nim je vzduch v domě čistější, některé z nich totiž z prostoru berou nadbytečnou vlhkost. Zkrátka jsou jen a jen k užitku. Rostlin je však opravdu velké množství a není jednoduché si vybrat. Vybírat můžete podle vzhledu, ale mnohem praktičtější bude volba podle náročnosti pěstování.

Vyberte zajímavé listy

Pokud chcete, aby vás rostlina zaujala listy, pak je vhodné vybrat Epipremnum nebo například Anthurii. Epipremnum má namodralé listy, které vás určitě zaujmou. Navíc se jedná o rostlinu, která je nenáročná na péči. Potřebuje akorát tyč jako oporu pro své pnutí. Anthurium crystallinum má tmavě zelené kožovité listy srdčitého tvaru. Žilnatina je naopak velmi světlá a se zbytkem listů kontrastuje. Anthurium je z rodu antúrie, jichž existuje více než tisíc druhů. Jde o tropické rostliny, které kvetou, a každý jejich květ vydrží několik týdnů.

anthurium toulitka prinasi stesti
Zdroj fotografie: Pixabay

Zajímavá je také rostlina Monstera deliciosa. Listy této rostliny se během života mění. V průběhu let se na nich totiž začnou objevovat otvory nebo „výkroje“. Tyto rostliny se však nehodí do malých prostorů, dorůstají totiž až tří metrů. Většina rostlin tohoto druhu má klasicky zelené listy, k sehnání je však rovněž odrůda, která má listy bílé. Navíc je vzrůstem menší, tudíž si ji můžete pořídit i do menšího interiéru. Myslete však na to, že Monstera miluje hlavně prostor u oken a také prostorné chodby. Důležité je pro ni slunce a prostor.

Brazilská Calathea na noc usíná

Kalatea, jak se rostlina nazývá česky, pochází z deštných pralesů. Je to rostlina keříkovitá a má jednoduché stonky s širokými listy. Tato rostlina má krásné oranžové květy a dorůstá do výšky maximálně 50 centimetrů. Před jejím pořízením se však dobře zamyslete, zda se o ní budete umět postarat. Patří totiž k těm náročnějším. Kalatea vyžaduje zvýšenou vlhkost a v období, kdy roste, dokonce teploty kolem 20 stupňů. Skvěle se hodí do skleníku.

calathea
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se však o ni budete starat poctivě a správně, vydrží vám opravdu dlouho. Myslete na to, že přímé slunce nemá ráda a mnohem lépe jí je v polostínu. Zálivka by měla být pravidelná. Důležité je zalévat ji vlažnou a také měkkou vodou. Jelikož Kalatea vyžaduje vlhkost, její substrát by neměl nikdy vyschnout. Dvakrát za měsíc si v době vegetace zaslouží hnojivo a každé jaro byste ji měli přesadit do nového substrátu. Zajímavé je i to, že rostlina se řídí denním rytmem a v noci se zatahuje. Ráno své listy opět roztáhne.

Která z rostlin vás nadchla nejvíce?

Zdroj: Better Homes & Gardens