Šetření vodou je stále důležitější. Nejenže svět čelí rostoucím obavám z jejího nedostatku, ale ceny této komodity navíc stále stoupají. Mnohdy však můžete právě na této položce značně uspořit, aniž byste museli snižovat svůj komfort.
Toalety s dvojitým splachováním
Tradiční toalety mohou na jedno spláchnutí spotřebovat až 9 až 10 litrů vody, což je vzhledem k četnosti používání v běžné domácnosti značné množství. Tzv. duální splachování však nabízí efektivnější řešení. Tyto toalety mají podle webu Počítáme s vodou dvě možnosti splachování: větší, které spotřebuje přibližně 6 litrů vody, a menší, které spotřebuje přibližně 3 litry vody.
Účinné perlátory vodovodních baterií
Perlátory nasazované na vodovodní kohoutky představují další šikovný tip. Jde o velmi jednoduchá zařízení, která lze připevnit na kohoutky, a snížit tak průtok vody, aniž by docházelo k nechtěnému omezení výkonu. Tato zařízení fungují tak, že míchají vzduch s vodou, čímž vytvářejí provzdušněný a rozptýlený proud.
Sprcha místo koupele se vyplatí
Sprchy jsou jedním z největších „žroutů“ vody v domácnosti. Tradiční sprchové hlavice mohou spotřebovat až 20 litrů za minutu, zatímco ty nízkoprůtokové bývají navrženy tak, aby tuto spotřebu snížily až na 5 litrů za minutu. A mimochodem, během běžné koupele spotřebujete 100 až 160 litrů vody. Vzít do ruky sprchu se tak podle blogu Twisto opravdu vyplatí.
Myčky nádobí s nízkou spotřebou vody
Myčky nádobí jsou často úspornější než ruční mytí, a to zejména moderní, ekologické modely. Na jeden mycí cyklus spotřebují méně vody a mohou být při mytí i účinnější. Chcete čísla? Tady jsou: standardní myčky nádobí mohou spotřebovat 10-15 litrů vody na cyklus, ty vysoce účinné modely si vezmou pouze 6-9 litrů. A na kvalitě umytého nádobí to rozhodně nepoznáte.
Mnoho lidí si dost často neuvědomuje, že dělá spoustu věcí, které je energii navíc stojí zbytečně. Stačí jen změnit některé návyky a na fina…
více
Perte jako moderní člověk
Věděli jste, že staré pračky spotřebují až 90 litrů na jeden cyklus? Ovšem moderní spotřebiče dokáží nastavit hladinu vody podle velikosti náplně, a spotřebují tak v průměru pouhých 40 litrů na cyklus. A kromě úspory vody jsou tyto pračky navrženy tak, aby spotřebovávaly také méně energie, zejména při praní při nižších teplotách.
I šedá voda má své využití
Naším posledním tipem jsou systémy pro recyklaci tzv. šedé vody. Ty shromažďují použitou vodu z van, umyvadel a praček a recyklují ji pro nepitné účely (postarají se např. o splachování toalet a zavlažování zahrady). A tady může být úspora opravdu značná – svou spotřebu vody tak snížíte klidně i o 50 %. A podobně jednoduše ušetříte i na energiích, jak jsme na webu adbz psali již dříve.