Tři efektivní metody, jak vyčistit záchodové prkénko | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Hotelový fígl, jak udržet toaletní prkénko a mísu sněhově bílé. Nekupujte nové, zažloutlé barvy se zbavíte v cuku letu

Hotelový fígl, jak udržet toaletní prkénko a mísu sněhově bílé. Nekupujte nové, zažloutlé barvy se zbavíte v cuku letu

Mnozí lidé při úklidu toalety věnují veškerou pozornost čištění záchodové mísy, a naopak zanedbávají tolik používané záchodové prkénko. To však může mít nemilé důsledky.

zachod
Zdroj fotografie: Unsplash

Záchod je jedním z nejnavštěvovanějších míst ve vašem domě. Není tak žádným překvapením, když uvnitř záchodové mísy spatříte skvrny. Mnozí lidé stráví spoustu času jejím čištěním, ale už jen málo pozornosti věnují právě záchodovému prkénku. Zaschlé kapky moči na něm mohou celou vaši snahu o celkovou čistotu toalety zmařit.

Proč si dát práci s čištěním záchodového prkénka?

Skvrny na záchodovém prkénku mohou vypovídat mnohé o tom, kolik snahy věnujete úklidu toalety. Případná návštěva by tak mohla být nemile překvapená. Některé části záchodového prkénka, zejména jeho spodní část, jsou nejčastěji vystaveny znečištění při vykonávání potřeby.

muz sedi na zachode
Zdroj fotografie: Depositphotos

Postupem času se může znečištění nahromadit do takové míry, že i s těmi nejúčinnějšími čisticími prostředky budete mít potíže prkénko vyčistit. Špinavé záchodové prkénko je rovněž kolikrát na pohled natolik ohyzdné, že se někteří lidé rovnou rozhodnou ho vyměnit za nové. To je však v danou chvíli zbytečný výdaj navíc, který by mohli oddálit, kdyby o jeho čistotu patřičně pečovali.

Jak můžete vyčistit záchodové prkénko

Existuje spousta způsobů, jak dát nečistotám na prkénku vale. Tři z nich se však řadí mezi ty nejúčinnější. K jejich provedení budete potřebovat například jedlou sodu, koupelnový čistič, bělidlo (například Savo), kýbl či jinou větší nádobu a starý zubní kartáček. Dále také papírové utěrky, gumové rukavice, hygienické ubrousky, záchodovou štětku, čistič na toalety, ručník nebo ocet.

uklidove prostredky cisteni uklid
Zdroj fotografie: Depositphotos

1. Čištění záchodového prkénka pomocí bělidla

Bělidlo slouží jako skvělý dezinfekční prostředek. Díky svým vlastnostem bývá často doporučováno právě k čištění toalety.

 • Nalijte čtvrtinu bělidla do odměrky.
 • Zvedněte horní část prkénka a opatrně nalijte odměřené bělidlo na jeho okraj a do záchodové mísy. Jakékoliv cákance na podlaze otřete ručníkem nebo hadrem.
 • Napusťte si vodu do kýblu a přidejte třetinu zbylého bělidla.
 • Odejměte záchodového prkénko a ponořte ho do tohoto roztoku. Nechte odmáčet zhruba 10–15 minut.
 • Následně čistěte prkénko pomocí záchodové štětky tak dlouho, dokud skvrny na něm nezmizí.
 • Poté vyčistěte i samotnou záchodovou mísu uvnitř. Jakmile máte hotovo, spláchněte.
 • Vytáhněte záchodové prkénko, opláchněte ho a následně ho osušte ručníkem.
 • Na závěr ho umístěte zpět na mísu.

2. Čištění pomocí jedlé sody

Nehledě na to, jak moc je bělidlo účinné v odstraňování takovýchto skvrn je zapotřebí vynaložit dostatek snahy pro co nejlepší výsledek. V tu chvíli přichází na řadu pasta z jedlé sody jakožto jemnější čisticí prostředek. Bez jisté fyzické námahy se však při jejím použití neobejdete.

 • Připravte si dezinfekční prostředek a aplikujte ho na povrch záchodového prkénka. Nechte ho působit přibližně pět až deset minut. Poté prkénko otřete vlhkým ručníkem.
 • Odměřte si 50 ml teplé vody. Postupně do ní po malých dávkách přimíchávejte jedlou sodu, dokud vám nevznikne pasta. Tou následně potřete skvrny na povrchu prkénka. Nechte působit 10–15 minut.
 • Poté krouživými pohyby čistěte prkénko za použití jemné houby či záchodové štětky. Občas na ně kápněte trochu vody, aby pasta nevyschla.
 • Opakovaně přidejte pastu na znečištěná místa a čistěte, dokud skvrny nezmizí. Následně je opláchněte vodou a osušte.
 • Na povrch prkénka opětovně aplikujte dezinfekční prostředek a otřete ho vlhkým ručníkem.
uklid wc zachod jedla soda
Zdroj fotografie: Depositphotos

3. Čištění pomocí octa

Pokud jste úklid vaší toalety zanedbávali a nyní se potýkáte se skvrnami, které je velice problematické odstranit, použijte ocet. Ten obsahuje přírodní sloučeniny, jež účinně reagují na skvrny. Jejich odstranění je tak díky nim mnohem snazší.

 • Sežeňte si láhev destilovaného bílého octa (lze ho koupit online). Nalijte ho menší množství na papírovou utěrku, aby byla dostatečně vlhká.
 • Zakryjte celé prkénko takto připravenými papírovými utěrkami.
 • Nechte účinkovat zhruba hodinu, ideálně dvě. Poté utěrky odejměte.
 • Následně záchodové prkénko čistěte pomocí jemné houby nebo záchodové štětky.
 • Přilijte více octa a drhněte, dokud skvrny úplně nezmizí.
 • Otřete vlhkým hadrem a aplikujte dezinfekční prostředek.
cisteni wc houbicka gumove rukavice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jelikož jakákoliv z těchto tří metod bude účinná, je zcela na vás, kterou si zvolíte. Je však potřeba se ujistit, že je toaleta dostatečně odvětrávaná, abyste si nezpůsobili zdravotní potíže. Abyste se vyhnuli budoucím problémům s čištěním, věnujte se úklidu své toalety v pravidelných několikadenních intervalech. Díky tomu vám celá aktivita zabere mnohem méně času, a vy tak již nebudete muset tápat, jak dané skvrny vyčistit. Navíc ušetříte peníze za případnou celkovou výměnu záchodového prkénka.

Zdroj: SunriseSpecialty