Vyhněte se tučnému účtu za předraženou elektřinu. Potřebujete jen bublinkovou fólii, lepenku a nůžky
Ať už jste milovníkem zimy, či nikoli, vyšší výdaje za vytápění vám jistojistě nejsou příjemné. Zkuste se připravit pomocí několika triků a vaše peněženka vám poděkuje.
Obsah
Za okny mráz, ale vy se doma vyhříváte na gauči u televize. Takhle nějak vypadá představa dosti lidí, jakmile se začne blížit chladné počasí. Příjemně vyhřátý domov se ale může dosti prodražit. Přitom existují snadné triky, jak za vytápění domu ušetřit bez toho, abyste doma mrzli. Stačí lepší rozmístění koberců, hliníková folie nebo třeba bublinková folie. Ušetřit těmito způsoby není vůbec obtížné a na Vánoce se hodí každá koruna navíc.
Hliníková folie za radiátorem
V případě, že máte doma radiátory u zdi a ne zavedené v podlaze, je pro vás hliníková folie ideálním způsobem jak uchovat více tepla doma. Stačí pouze folii umístit za radiátor a to je vlastně celé. Teplo radiátoru díky tomu nebude utíkat do zdi a vydrží vám tak doma déle teplo. Důležité je ale zvolit správnou folii. Existuje speciální hliníková fólie uřčená přímo na tenhle účel, ale postačí i kvalitní potravinářská hliníková folie.
Bublinková folie na oknech
Okna jsou jedním z největších komplikací v udržení tepla v domě. Přes okna totiž uniká nejvíce tepla. Lze tomu ale poměrně snadno zabránit. Jediné, co budete potřebovat je bublinková folie a oboustrannou lepící pásku. Pořiďte si oboustrannou lepící pásku a do každého rohu okna jí kousek nalepte, poté přiložte bublinkovou fólii a je hotovo. Oboustranná lepící páska nepoškodí okno, takže se nemusíte bát. Jak moc světla se přes folii dostane se dá ovlivnit podle toho, jak velké budou bubliny na ní. Čím větší budou, tím více světla přes ně pronikne.
I koberec na podlaze udělá rozdíl
Koberec je v každé domácnosti pravděpodobně běžná věc. Při správném rozpoložení vám však může velmi ušetřit na nákladech za vytápění. Koberec nejlépe zadržuje teplo, když je v pokoji rozmístěn po celé podlaze ode zdi k zdi. Nejenže teplo drží mnohem lépe než podlaha, navíc vám díky koberci nebude tak velká zima od podlahy. Díky koberci tak budete mít nohy ve větším teple, což vám nejen ušetří za elektřinu, ale šetří to i vaše zdraví.
Změna směru stropních ventilátorů
V případě, že máte doma stropní ventilátory, není nic jednoduššího než změnit směr jejich otáčení po směru hodinových ručiček. Je téměř neuvěřitelné, že to může mít nějaký vliv, ale při otáčení ve směru hodinových ručiček se teplo od stropu bude vracet zpátky do prostoru a teplo se tak déle udrží v místnosti. Vždy, když své obydlí opouštíte byste ventilátor měli vypnout. Jeho spotřeba je často vcelku velká a bez vaší přítomnosti se jeho chod moc nevyplatí.
Police nad topením jsou k užitku
V případě, že máte vysoké stropy a radiátory na stěnách je nainstalování police nad topení ideální volbou. Police pomohou změnit směr tepla a více se ho tak dostane do prostoru. Na police je navíc velmi chytré položit rostliny, které mají rády vyšší teploty, jelikož se jim na policích nad topením může náramně dařit. Nejenže tak ušetříte za vytápění domu, navíc vám tak na ozdobu přibydou rostliny. Pravděpodobně ale bude nutno rostliny často zalévat, takže v případě, že máte problém udržet naživu kaktus, mohou pro vás být výzvou.
Na kolik stupňů vytápíte svůj domov vy?