Triky pro správné a účinné zazimování venkovních rostlin | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nezapomeňte zazimovat trvalky na parapetech a balkonech. Vyhněte se začátečnickým chybám a na jaře sklízejte obdiv od sousedů

Nezapomeňte zazimovat trvalky na parapetech a balkonech. Vyhněte se začátečnickým chybám a na jaře sklízejte obdiv od sousedů

Nedovolte podzimním mrazům zničit vaši dlouhodobou práci na terasách a balkonech. S těmito triky snadno a účinně zazimujete každou rostlinu.

zima rostliny balkon
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoliv má pravděpodobně většina z vás zahradu na zimu již nějakou tu chvíli připravenou, stále není pozdě ani pro ty, kteří si dávají na čas. Většina venkovních rostlin totiž bez problémů snáší mrazy až do -4 °C, proto není problém zazimovat zahradu i v průběhu listopadu. Každá skupina rostlin nicméně vyžaduje trochu jinou péči. Když jim zajistíte optimální podmínky a v průběhu podzimu se o rostliny adekvátně postaráte, následující jaro a léto se vám bohatě odmění záplavou květů a plodů.

Přemýšlíte, proč máte zazimovat venkovní rostliny?

Pokud se zahradničením teprve začínáte, možná si kladete otázku, proč je důležité venkovní rostliny správně připravit na zimní období. Odpověď je jednoduchá – zazimováním eliminujete jejich ztráty. Většina rostlin totiž špatně snáší větší mrazy, které mohou poškodit jejich kořenový systém a tím je zahubit. Působení mrazů je o to silnější, pokud nenapadne sněhová pokrývka. Tak rostliny totiž přijdou o významnou izolační vrstvu, která dopady teplot hluboko pod bodem mrazu mírní.

Některé venkovní rostliny – zejména ty teplomilné – budete muset přenést do vhodných vnitřních prostor. Jedná se kupříkladu o oblíbené ozdoby teras a balkonů – oleandry, pelargonie, kamélie, citrusy či palmy. Pro jejich uskladnění je nejvhodnější tzv. zimní zahrada, nebo sklep s dostatečným přísunem denního světla. Místnost, do níž rostliny přenesete, by měla mít nižší (okolo 5 °C) a stálou teplotu. Rostliny byste také měli jednou za čas otočit, aby měly možnost absorbovat sluneční paprsky všechny jejich části.

Zásady správného zazimování rostlin

Ne všechny rostliny je nutné přenášet do interiéru, a u některých to ani není možné (u těch zasazených ve velkých květnících či přímo v zemi). Kupříkladu růže a trvalky můžete s klidným svědomím ponechat na terase či balkoně, stačí k nim přihrnout dostatečné množství půdy. To je nutné z důvodu jejich choulostivého kořenového systému, který snadno namrzá, a rostliny pak odumírají. V případě, že je pěstujete v květináči, nezapomeňte dostatečně zaizolovat i květináč (například jutovým pásem či polystyrenem).

Důležité je rostliny také dostatečně zastřihnout (asi o 1/3 až o 1/2 jejich výšky; u trvalek, jako jsou například pivoňky, zastřihněte takřka celou nadzemní část). Jediné, co na podzim nestříhejte, jsou stromy a vinná réva – těm věnujte zvýšenou péči až v předjaří. Dalšími důležitými zásadami je úplné zastavení hnojení, snížení množství zálivky, dostatečné mulčování rostlin a jejich odpovídající izolace.

Vrstvu mulče aplikujte v tloušťce asi 3 cm. K mulčování jsou nejvhodnější borové šišky, spadané listí, posekaná tráva, dřevní štěpka či kůra stromů. Jeho hlavním významem je zabránění zvýšenému odpařování vody ze substrátu. Mulč rovněž funguje jako izolační vrstva, a to jak pro rostliny v květináčích tak pro ty v zemi. Zalévat byste měli všechny rostliny opravdu výjimečně a jen v bezmrazých dnech.

Znáte nějaké další tipy, jak zazimovat venkovní rostliny?

Zdroj: The Spruce