Nezapomeňte na zastřihávání růží – právě teď mají některé kultivary druhé kolo. Buďte pečliví a nebudete litovat
Správný řez růží je pro jejich celkové zdraví a vitalitu velmi důležitý. Naučte se, jak ho provádět správně a v ideálním termínu.
Správně provedený řez je nesmírně důležitý pro všechny typy růží. Řez je dobře provedený, pokud odříznete přibližně 5 mm nad pupenem směřujícím do vnější strany rostliny tak, aby se řez svažoval v opačném směru než pupen. Chcete-li, aby vás vaše růže v příštím roce obdařily bujnými květy, seřízněte je na podzim, i když jsou na nich čerstvé výhonky. Na silných výhonech můžete ponechat 6–8 oček, ale na tenčích větvích nenechte nikdy více než 4–5 oček. Řez se doporučuje také na jaře, koncem března nebo začátkem dubna.
Parkové růže
Je to skupina růží, která je nejméně náročná na dodržování pravidel řezu. Pokud mají na podzim vytvořeny šípky, ponechte je na ozdobu nebo jako potravu pro ptáky. Na jaře rostliny prosvětlete a vystříhejte větve, jež zahušťují vnitřek keře. Rovněž ostříhejte slabé větve. Hlavní výhony zkraťte na vnější pupen o 15–25 cm. Nezapomeňte na přihnojování a zálivku.
Půdopokryvné růže
Půdopokryvné růže jsou nenáročné a dobře snášejí i radikální řez. Během růstu můžete u přímých vystřelujících letorostů vrchol zkrátit. Odkvetlé květy odstraňte až pod rozvětvením, tedy v celých květenstvích. Totéž udělejte na podzim. Základní řez na počátku rašení růží, což bývá asi v polovině března, omezte na mírné plošné zkrácení a na zarovnání klidně můžete použít nůžky plotovky. Individuální prořezávání větviček by bylo pracné a zbytečné. Někdy je nutné věnovat zvláštní pozornost jen větvím polámaným sněhem nebo jinak poškozeným.
Popínavé růže
Existují dvě rozdílné skupiny popínavých růží. Častěji se v zahradách pěstují popínavé růže s méně ohebnými pruty a plnými květy, takzvané Climber. Druhá skupina pnoucích růží Rambler má dlouhé, ohebné výhony a menší svazky květů, které rozkvétají jen jednou za sezonu, ale o to bohatěji.
- Růže Climber – pro podporu tvorby mnoha květů je nutné je vodorovně vyvazovat na opěrnou konstrukci. Když je necháte růst do výšky, budou kvést jen na koncích výhonů. Po odkvětu řez omezte jen na zkrácení odkvetlých postranních výhonů na tři až pět oček. Pokud hlavní výhony začínají kvést slaběji, zkraťte je na spodní mladý, bujně rostoucí výhon. U starých popínavých růží se provádí zmlazovací řez tak, že se zkrátí třetina hlavních výhonů na výšku asi 10 cm nad zemí, což podnítí k růstu spící pupeny na bázi.
- Růže Rambler – nevytvářejí trvalou kostru, pravidelně jim od země narůstají nové, ohebné, několik metrů dlouhé výhony. Tyto růže kvetou pouze jednou za sezónu a po odkvětu je potřeba udělat udržovací řez tak, že odstraníte všechny odkvetlé výhony blízko u země. V létě je pak nutné zkrátit každý třetí hlavní nejstarší výhon, aby se vytvářely nové dlouhé výhony. Postranní výhony, které odkvetly, zřežte na 10 cm.
Záhonové růže
Jsou nejpočetnější a pěstitelsky nejvýznamnější skupinou růží. Každoročně je na jaře zkraťte na 3–5 oček, přičemž je řežte vždy nad očkem směrujícím ven. Zároveň také odstraňte suché výhonky řezem až do zdravého dřeva. Rovněž se zbavte výhonků, které keř zbytečně zahušťují. A radikální zmlazující řez uděláte tak, že na jaře odstraníte staré dřevo až úplně u země.
Jaká odrůda růží zdobí vaši zahradu?