8 tipů, jak na otravné vosy vyzrát a zbavit se jich - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Vyzrajte na dotěrné vosy pomocí podomácku vyrobené pasti. Zapomenete, že vůbec existují

Vyzrajte na dotěrné vosy pomocí podomácku vyrobené pasti. Zapomenete, že vůbec existují

Hlavně v létě nám vosy mohou být dost na obtíž. Existují však jednoduché a účinné tipy, díky nimž se jich už nebudete muset obávat.

vosy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže se vám na zahradě přemnožily otravné vosy, buďte bez obav. Lze se jich snadno zbavit i bez chemických prostředků. Tyto okřídlené potvůrky s žihadly si dokáží hnízdo postavit velice rychle. Postupně si pak začnete všímat, že jich kolem vás létá čím dál tím více. Na tyto škůdce je rozhodně potřeba si dát pozor, zvláště při pití či jídle, kdy vás mohou píchnout do úst. Naštěstí existuje několik tipů a triků, které vám pomohou jak s prevencí, tak s vystěhováním vos.

1. Nenechávejte venku zbytky jídla

Vosy není vždy potřeba hned zabíjet. Někdy jim stačí sebrat důvod, proč by tam měly zůstávat. Jedním z nich můžou být starší zbytky od jídla. Proto všechny drobky a nedojedená jídla vždy ukliďte. Také svůj gril udržujte v čistotě, je totiž jedním z jejich oblíbených míst pro nalezení snadné potravy.

vosy s jidlem
Zdroj fotografie: Pixabay

2. Vždy dbejte na to, aby popelnice byla zavřená

Vosy milují jídlo, proto před nimi musíme skrýt všechny odpadky. Otevřené popelnice a koše bývají často obklopeny rovnou celými roji. Pokud je nezavřete včas, mohou se tam uhnízdit. Zbavit se jich pak bude ještě o to těžším úkolem. Proto vždy zakrývejte jak smíšený, tak tříděný odpad.

3. Pořiďte si rostliny, které odpuzují otravné vosy

Prvním ze způsobů, jak se vos zbavit, jsou odpuzující rostliny. Většinou dlouho vydrží a svou práci dělají opravdu dobře. Mezi takové patří například okrasné květiny jako měsíček a muškáty. Avšak s odpuzením vos může pomoci i máta peprná, eukalyptus, tymián, citronella nebo pelyněk. Těmto rostlinám se vosy pokusí za každou cenu vyhnout.

rostlina eukalyptus
Zdroj fotografie: Pixabay

4. Vyplňte, zalepte díry a trhliny ve zdech či zemi

Vosy moc rády sídlí v různých skulinách a prasklinách, a to ať už v domě nebo na zahradě. Proto nikde nenechte dostatečný prostor, kam by se ideálně vešly. Takové štěrbiny se mohou vyskytovat různě. Nejlepší je, když vytvořené díry okamžitě opravíte. To pak vosy nedostanou žádnou šanci se tam usídlit.

5. Vyzkoušejte roztok mýdla s vodou

Na menší vosí hnízda je mýdlo s vodou naprostá bomba. Budete potřebovat rozprašovač, 2 lžíce tekutého mýdla či jaru a vodu. Do nádobky jednoduše dáte mýdlo a dolejete vodou. Tuto směs už pak stačí jen nastříkat na nežádoucí hnízda. Tento způsob funguje především díky mýdlu – zabrání vosám v dýchání a ty brzo zahynou.

pumpicka s mydlem
Zdroj fotografie: Pixabay

6. Esenciální oleje vosy určitě rychle odpudí

Směs pár kapek olejů z hřebíčku, pelargónie a citrusové trávy můžete doplnit vodou a aplikovat přímo na hnízdo. Pro ještě lepší účinnost přidejte i mýdlo. Tímto se zbavíte nejen hnízd, která tam už jsou. Vosy mají totiž tendenci si po roce stavět hnízda na stejných místech. Tímto postřikem jim v tom zabráníte.

7. Vezměte si na pomoc také esenciální mátový olej

Nejen máta jako celá květina vám může usnadnit zbavování se vos. Také extrakty z jejích lístků vám přijdou vhod. Výrazná vůně máty se tomuto hmyzu velice příčí. Takže když ho (ideálně společně s mýdlem a vodou) rozprášíte na nynější hnízda i na místa, kde bývala, vosy odletí a již se zpět nevrátí.

mata peprna
Zdroj fotografie: Pixabay

8. Vyrobte si jednoduchou past na škůdce

Posledním tipem je vytvořit si snadnou, ale navzdory tomu velice efektivní, past. Postup rozhodně obtížný není a budete potřebovat pouze PET láhev a sladkou tekutinu. Dobře poslouží džus nebo jakékoli slazené pití. Začněte tím, že „petku“ rozříznete na půl. Do spodní půlky nalijte vybranou tekutinu a vrchní část pak pouze položte zpátky opačně, než byla. Vosy tak vletí dovnitř, ale ven už ne.

Zdroj: TheSpruce