Jak se nepřipravit o úrodu jahod: Mulč z mokré trávy je pro slimáky jako lákadlo
Vyhněte se této časté chybě a zachraňte svou úrodu jahod. Mnoho zahradníků přichází o jahody kvůli mulčování mokrou trávou. Nahraďte ji raději vhodnějšími směsmi.
Jahody patří bezesporu mezi nejoblíbenější plody léta a jejich úroda není nikdy dost velká. Abyste si užili opravdu velkou sklizeň plnou sladkých a šťavnatých plodů, musíte jim zajistit ty nejlepší životní podmínky a ochránit je před mlsnými škůdci, nemocemi, houbovými chorobami a vznikem plísní. Špatné mulčování vás může během chvilky o celou úrodu připravit. Této časté chybě byste se rozhodně měli vyvarovat.
Proč se jahody mulčují
Pokrývání záhonů mulčovací směsí je skvělým způsobem, jak je ochránit před rozrůstajícím se plevelem i některými druhy škodlivého hmyzu. Mulč navíc pomáhá zadržovat vlhkost v půdě a zabraňuje vzniku houbových chorob. Pokud však využijete špatný materiál, docílíte opačného efektu. Na toto si dejte pozor.
Mulčovací směsi
Záhony a prostor kolem rostlin lze vysypat různými směsmi a vytvořit tak rostlinám podestýlku. Půda v záhonu je vyživená, vlhčí a nedochází k tak velkému odpařování a zahřívání zeminy. Výhodou oproti jiným hnojivům je, že mulčem není možné rostliny přehnojit. Některé druhy jsou na vyšší dávku živin obzvlášť citlivé a nemusí jejich přebytečné množství zvládnout. Důležité je však vybrat tu správnou mulčovací směs.
Čím jahody správně mulčovat
V každém případě byste se měli vyhnout čerstvě posekané mokré trávě. Ta je skvělým lákadlem a dokonalým místem pro šneky a slimáky, kteří v ní přes den najdou vlhké a příjemné útočiště. Lepší variantou je tedy sláma nebo kůra jehličnanů, které jsou drsnější, a šneci ani slimáci přes ně nepřelezou. Využít lze také mulčovací rohož nebo černou folii.
Další směsi vhodné k mulčování
Ovesná sláma a seno jsou taktéž špatnou volbou, protože rychle hnijí. Namísto toho raději využijte žitnou nebo pšeničnou slámu. Nejlepší vlastnosti má sklizená přímo po dešti. V ideálním případě použijte částečně drcenou a kompostovanou kůru, která rostliny jahod nejen ochrání, ale taky vyživí. K dostání je také anorganický mulč vyrobený z polypropylenu, který záhon ochrání před plevelem, vznikem plísní a šířením houbových chorob.
Posekanou trávu je možné k mulčování využít, pouze pokud ji necháte předem dostatečně vyschnout a nasypete ji okolo rostlin jen ve velmi tenké vrstvě, která by neměla být vyšší než 1 až 2 cm. Před použitím byste ji také měli nasekat nadrobno. Mulčování jahod je skvělý způsob, jak jim bezpečně a šetrně zajistit dostatečnou ochranu a přísun potřebných živin.