Uzel na řetízku už nebude problém. „Rozváže“ ho trocha másla

Udržujte své šperky v bezchybném stavu. Zamotané řetízky šperků s těmito tipy rozuzlujete během okamžiku. A potřebujete jen běžné věci, jako je máslo.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Šperky jsou oblíbeným doplňkem takřka každé ženy. Mezi nejčastější kousky pak patří různé řetízky, které mohou být krásnou ozdobou či památkou. Bohužel občas umí i potrápit, a to když se zamotají a vytvoří se na nich uzel. Při snaze o rozpletení se pak možná dostanete do fáze, kdy zvažujete, kde najít vhodný meč na přetnutí tohoto gordického uzlu. Žádné ostří naštěstí nepotřebujete, postačí vám běžné máslo, dětský olejíček nebo pudr.

Olejíček nebo saponát

První metodu ocení ti, kteří mají doma malé děti či miminka. Stačí trocha dětského oleje, kterým potřete uzel na řetízku. Potom jehlou nebo špendlíkem opatrně rozeberte uzel. Ušetříte si čas a nervy, a navíc zachráníte své oblíbené šperky před poškozením. „Než jsem si pořídila šperkovnici, pořád jsem měla řetízky zaplantané jeden do druhého. Používala jsem na ně olejíček, co mám pro děti, fungoval skvěle,“ podělila se o zkušenost paní Diana z Prahy, matka dvou malých dětí.

Pokud uzel na šperku zůstane odolný, portál Wikihow radí zkusit krok dvě. Ponořte náhrdelník do teplé vody s trochou jemného saponátu. Po chvíli ho vyndejte a opatrně protřete prameny mezi prsty, což pomůže uvolnit uzel. Poté náhrdelník opláchněte v čisté vodě a osušte měkkým hadříkem. Tím odstraníte veškeré zbytky oleje nebo jiných prostředků a vaše šperky budou znovu zářit.

iZdroj fotografie: Pexels

Zkuste použít máslo

S pomocí másla můžete bezpečně a efektivně vyřešit zamotané náhrdelníky a řetízky bez rizika poškození drahých šperků. Je však důležité si zapamatovat, že při použití másla nebo jiného mazadla je nutné postupovat opatrně a aplikovat ho jen v minimálním množství. Máslo může být jakékoliv, použít můžete i domácí máslo. Navíc je třeba zajistit, aby byl řetízek po odstranění uzlu důkladně vyčištěný, abyste se zbavili všech zbytků mazadla.

Skladování a údržba šperků

Další užitečným tipem pro péči o šperky je správné skladování. Mějte své náhrdelníky a řetízky odděleně a uložené tak, aby se vzájemně neprotínaly. Použití sáčků s patentkou, šperkovnic nebo speciálních držáků na náhrdelníky může zabránit jejich zamotání. Ke snadnému skladování třeba na cestách můžete použít také obyčejné brčko, kterým řetízek protáhnete, doporučuje web Nomad Paradise.

Jak jsme již na adbz psali, je třeba myslet také na správné čištění a odmašťování vašich šperků, což jim prodlouží životnost a udrží je v perfektním stavu. Některé kousky mají nejen materiální, ale také emocionální hodnotu. Zmáčknutý, zamotaný nebo poškozený šperk může způsobit zklamání a stres, který si nikdo nepřeje. Proto je důležité dbát na prevenci. Pravidelné kontroly, správné skladování a péče jsou základem pro udržení vašich šperků v dokonalém stavu.

Jak se staráte o své drahocenné šperky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články