Jak vyčistit zlatý řetízek doma a ušetřit tak peníze za návštěvu u klenotníka

Zlaté šperky potřebují pečlivou údržbu a pravidelnou čistku. Než se však vydáte za klenotníkem, zkusíme vám představit několik jednoduchých a levných triků.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Šperky jsou perfektní dárek pro vaše milované. Zejména když se jedná o hodnotné šperky – stříbrné, zlaté, s různými drahými kameny. Bohužel i takové předměty se opotřebovávají a vyžadují trochu péče. Zlaté šperky jsou krásné, ale potřebují pečlivou údržbu. Časem se mohou na zlatých špercích objevit mastné skvrny, např. od kosmetiky. Pokud nemáte čas nebo chuť na návštěvu klenotníka, přinášíme vám několik tipů, jak vyčistit zlatý řetízek doma.

Kdy mohu čistit sám a kdy ne?

Zlaté šperky se udržují stejně jako jiné předměty z drahých kovů. Je důležité sledovat, zda se na povrchu tvoří nálet, a skladovat je v samostatných krabičkách vyložených měkkou látkou. Pokud máte zlaté šperky s kameny, měly by být udržovány pouze u klenotníka. Pokud máte zlatý řetízek bez kamenů, můžete si ho vyčistit doma pomocí následujícího triku. Není to nic složitého a použijete při tom produkty běžné domácnosti.

Pro vyčištění zlatého řetízku budete potřebovat misku s teplou vodou, pár kapek tekutého prostředku na mytí nádobí, měkký kartáček a hadřík na vyleštění. Do misky s teplou vodou přidejte pár kapek tekutého prostředku na mytí nádobí a nechte řetízek namočený v roztoku asi 15 minut. Poté ho vyjměte z vody, očistěte měkkým kartáčkem a vyleštěte hadříkem. Výsledek vás překvapí – váš zlatý řetízek bude vypadat jako nový.

Další možnosti vyčištění

Další možností, jak vyčistit zlatý řetízek, je použití citronové šťávy. Postupujte stejně jako u předchozího triku, pouze místo tekutého prostředku na mytí nádobí přidejte do vody citronovou šťávu. Do roztoku namočte zlatý náhrdelník nebo jiné šperky a nechte 20 minut působit. Po uplynutí této doby položte na utěrku a nechte několik hodin zaschnout. Nakonec opláchněte vlažnou vodou.

Čištění šperku citronová šťáva iZdroj fotografie: Unsplash

V případě, že máte doma ultrazvukovou čističku, můžete ji také použít k čištění zlatých šperků. Ultrazvukové vlny odstraňují nečistoty a usazeniny, aniž by poškodily kov nebo kámen. Nicméně před použitím ultrazvukové čističky si přečtěte návod a ujistěte se, že vaše šperky jsou vhodné pro tuto metodu čištění.

Je třeba mít na paměti, že zlato je měkký kov a při čištění může být snadno poškrábáno. Proto byste měli být opatrní a nepoužívat tvrdé štětce nebo abrazivní pasty. Pokud si nejste jisti, zda je metoda čištění vhodná pro váš šperk, poraďte se s odborníkem. V každém případě je důležité šperky pravidelně čistit a udržovat je v dobrém stavu. To nejen prodlouží jejich životnost, ale také zlepší jejich vzhled. Nyní víte, jak vyčistit zlatý řetízek doma, a můžete si být jisti, že bude vypadat jako nový.

Jak často čistíte vaše šperky?

Zdroj: WikiHow
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články