Jak vyhubit plevel ekologicky, šetrně a levně | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Skoncujte s plevelem jednou provždy. Staré noviny a kapka alkoholu přinesou více užitku než předražené chemikálie

Skoncujte s plevelem jednou provždy. Staré noviny a kapka alkoholu přinesou více užitku než předražené chemikálie

Existuje několik způsobů, jak si poradit s plevelem bez chemie. Zbavte se ho přirozenou cestou za pomoci běžných věcí z domácnosti.

plevele
Zdroj fotografie: Depositphotos

Komu by se líbilo mít ve své vymazlené okrasné zahradě nebo mezi poctivě vypiplaným ovocem plevel. Existuje jich mnoho druhů, přičemž mezi ty nejčastější patří svlačec rolní, ostružiník srstnatý, ptačinec prostřední či pýr plazivý. Najdou se mezi nimi ale i léčivky, jako je například smetánka lékařská či bršlice kozí noha. Ať už se jedná o léčivku či ne, když chcete pěstovat záhon jahod, plevel se tam nehodí. Jak tedy na něj?

Použijte staré noviny 

Novinový papír zabrání přístupu slunečního světla a zamezí přívodu kyslíku. Tím se udusí klíčky a nehrozí další růst. Pokládejte noviny po tlustších vrstvách a prokládejte suché s mokrými, aby klesly dostatečně nízko. Na vrch novin přidejte zhruba 3–5 cm mulčovací kůry nebo pilin. Zhruba za 3 týdny bude půda pod novinami připravena k sázení. Namísto novin lze použít stejným způsobem igelit či starý sprchový závěs. 

stare noviny
Zdroj fotografie: Pixabay

K chodníku bez plevele postačí ocet

Ocet obsahuje 5% kyselinu octovou, která rostlinu zahubí usušením, a nejlépe zabere na mladé výhonky plevele. Před postřikem určitě zakryjte okrasné rostliny v okolí, protože i jim by ocet ublížil. Postřik vyrobíte smícháním 300 ml octa s 30 g soli. Nalijte do rozprašovače a nežádoucí plevel s ním postříkejte. 

Plevel nesnese ani alkohol

Stejně tak poslouží i vodka nebo líh, postačí málo. Rozmíchejte asi 250 ml se dvěma polévkovými lžícemi alkoholu. Pokud chcete posléze vyzkoušet ještě jiný postřik, přidejte do stejného poměru navíc pár kapek obyčejného tekutého mýdla. Tento recept bude fungovat lépe na plevel milující slunná místa. Opět chraňte své jiné a milované rostliny.

vodka
Zdroj fotografie: Pixabay

Horká voda v boji proti plevelu

Tato jednoduchá a celkem dobře fungující rada je využívána poměrně často. Stačí totiž nalít vodu do varné konvice nebo hrnce, přivést k varu a poté pomalu plevel zalévat. Z konvice je míření na konkrétní nežádoucí rostliny díky zobáčku mnohem jednodušší. Voda se ale při zalévání rozlije i do blízkého okolí, proto použití horké vody vzhledem k ostatním rostlinám rovněž pečlivě zvažte. 

Zdroj: Houselogic