Jednoduchým trikem si zvýšíte úrodu jahod po celé léto. Udělejte to teď
adbz.cz » Hobby » Jahody se na léto musí připravit už zkraje jara. Díky tomu budou plodit velké množství velkých a sladkých plodů

Jahody se na léto musí připravit už zkraje jara. Díky tomu budou plodit velké množství velkých a sladkých plodů

Jahody patří mezi nejoblíbenější letní ovoce. Vylomením prvních kvetoucích výhonků si zajistíte větší výnos a šťavnatost plodů.

uroda jahod plody
Zdroj fotografie: iStock

Letní období přináší kromě krásného počasí a spousty zážitků i výnosy ze zahrádky, které netrpělivě vyhlížíte. Jistě se kromě plodů z ovocných stromů těšíte i na maliny, borůvky, angrešt, nebo jahody. Právě jahody patří pro svou jedinečnou sladkou chuť a variabilitu připravovaných sladkých jídel a dezertů k nejoblíbenějším výpěstkům. Velmi jednoduchým krokem, který by se měl udělat teď na jaře, si přitom výnos můžete mnohokrát zvýšit. Kdo by odolal?

Vylamováním květů zajistíte rostlině sílu

Řešení je více než jednoduché. I když máte jistě radost, že se záhonek se stáleplodícími jahodami konečně začíná zelenat a rozrůstat, odolejte pokušení a vylomte první jarní květy. Tímto krokem zabráníte brzkému plození, rostlina bude silná a vitální, protože jahodník nebude muset plýtvat živinami na výhonky, které by nebyly příliš produktivní.

Tipy na správnou péči o jahodník

Jahody nejsou náročné na pěstování a milují slunce, vybírejte tedy takové stanoviště, které dopřeje jahodám alespoň 6–10 hodin slunečního svitu denně. Pokud pěstování jahod teprve plánujete, ideální termín k zasazení je právě jaro. Jahody preferují dobře odvodněné, zároveň ale vlhké prostředí a je možné je zasadit i do vyvýšených truhlíků. Právě vlhkost je pro ně stěžejní. Jahody nemají příliš hluboké kořeny, proto je dobré je obklopit například mulčovací kůrou, která vlhkost udrží.

Jahody byste měli pravidelně plít, což je zrovna u jahod práce poněkud náročnější, o to větší radost vám ale přinese fakt, že jahody mají ke svému růstu dostatek prostoru. Tuto práci vám do jisté míry může usnadnit i netkaná textilie, již zmiňovaná mulčovací kůra, nebo borové jehličí. Jahody je možné sklízet 4–6 týdnů po odkvětu. Sbírejte pouze ty plody, které mají jasně červenou barvu po celém povrchu.

Šedá plíseň na jahodě
Zdroj fotografie: Depositphotos

Škůdci a choroby jahod

Jahody, stejně jako i ostatní plodiny, je nutné chránit před škůdci. Největším nepřítelem jahod jsou bezesporu slimáci. Odradit je můžete právě pravidelným pletím a znepřístupněním trasy, například jehličím, pískem, nebo mulčovací kůrou v okolí rostlin. Dalším škůdcem je pak květopas jahodníkový, což je brouk dorůstající velikosti 2–3 mm, který v průběhu května naklade vejce do poupat, které následně uschnou a nevzejdou. Jedinou možností, jak zabránit tomuto škůdci v činnosti, je insekticidní postřik.

Mezi nejškodlivější onemocnění jahodníku se řadí šedá plíseň. Napadá plody a rostlinu ve všech fázích vývoje, napadené nezralé plody začnou hnědnout a hnijí. I na ošetření tohoto problému je nutný postřik fungicidem. Plíseň se šíří rychleji za vlhkého a deštivého počasí.